Kwaśniów. Mają osiem miesięcy, żeby uratować nóżkę Nikosia...

Kwaśniów. Mają osiem miesięcy, żeby uratować nóżkę Nikosia [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kwaśniów. Mają osiem miesięcy, żeby uratować nóżkę Nikosia [ZDJĘCIA]
1/8
przejdź do galerii
Nikoś Mocny urodził się z poważną wadą nogi. Można ją operować, ale jest to bardzo kosztowne. Rodzice proszą ludzi dobrej woli o wsparcie.
Kasia i Marek Mocni, rodzice małego Nikosia są zrozpaczeni. Nóżkę ich synka może uratować seria kosztownych operacji w Stanach Zjednoczonych, na które nie mają pieniędzy.

Człowiekiem, który może pomóc Nikosiowi, jest dr Dror Paley z USA. Do tego typu operacji konieczna jest bowiem odpowiednia wiedza i technika, bo przypadek jest ekstremalnie trudny. Chłopiec urodził się ze zdeformowaną stópką i kolanem oraz krótszym podudziem. Żeby mógł normalnie żyć i żeby nie trzeba było amputować nogi, konieczne jest jej wydłużenie i wyprostowanie.

- Jesteśmy po konsultacji z dr Paleyem i moglibyśmy już jechać do Stanów. Ale gdy zobaczyliśmy kosztorys, załamaliśmy się - ubolewa Marek Mocny, tata chłopca.

Pierwsza operacja, żeby była skuteczna, musiałaby się odbyć za maksymalnie osiem miesięcy. Jej koszt to ponad 550 tys. zł. - To ogromna suma. Wiemy, że tam za oceanem jest ratunek dla Nikosia, ale nas po prostu na niego nie stać - martwią się rodzice.

Kasia i Marek wiadomość, że zostaną rodzicami, przyjęli z ogromną radością. Tym bardziej, że starali się o dziecko od ponad 10 lat. Bliźniaki Nikoś i Pola przyszły na świat 21 października 2016 r. Za tydzień kończą roczek. Pola jest zdrowa, ale przed Nikosiem jeszcze długa walka.

[CZYTAJ TEŻ] Kwaśniów. Nóżkę małego Nikosia może uratować tylko wiele operacji

- Niedawno starał się wstać, jak jego siostra. Chciał usłyszeć te same brawa i radość w głosie rodziców, co jego siostrzyczka, gdy wstała. Niestety, chora nóżka nie wytrzymała obciążenia i upadł. Rozpłakał się, a my płakaliśmy razem z nim - mówi mama chłopca.

W internecie prowadzona jest zbiórka dla Nikosia. Więcej informacji: www.siepomaga.pl/nikos-mocny.

59 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy

Zobacz jak wyglądał Olkusz przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy ©Narodowe Archiwum CyfroweWIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo