Zbigniew Baranowski czwartym polskim zapaśnikiem z kwalifikacją na igrzyska

Łukasz Konstanty
Zbigniew Baranowski (strój czerwony). Zdjęcie ilustracyjne.
Zbigniew Baranowski (strój czerwony). Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
Zbigniew Baranowski wywalczył w sobotę w Stambule prawo startu w olimpijskim turnieju zapaśniczym w Paryżu. Losy awansu w kategorii 97 kg ważyły się do ostatnich sekund walki Polaka z Chińczykiem Awusajmanem Habilą.

Trzy zwycięstwa Zbigniewa Baranowskiego

Jeszcze na 12 sekund przed końcowym gongiem na tablicy widniał wynik 2:0 dla Azjaty. Zapaśnik z AKS Białogardu niezrażony niepowodzeniem wykonał akcję za dwa punkty i przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Drogę po olimpijski awans rozpoczął od pokonania w 1/8 finału przez wysoką przewagę techniczną 14:3 Szatłyka Hemeliejewa z Turkmenistanu, a w ćwierćfinale zwyciężył Włocha Benjamina Honisa 4:2. To czwarta kwalifikacja Biało-Czerwonych do igrzysk w Paryżu.

Wcześniej prawo startu w stolicy Francji zdobyli: Anhelina Łysak (Cement Gryf Chełm) w wadze 57 kg w czasie mistrzostw świata 2023 w Belgradzie, Wiktoria Chołuj - koleżanka klubowa Baranowskiego - w europejskim turnieju kwalifikacyjnym 2024 w Baku w kat. 68 kg oraz w piątek w Stambule klasyk Arkadiusz Kułynycz (RCSZ Olimpijczyk Radom) w wadze 87 kg.

Sebastian Jezierzański walczy w repesażach

Z pięciu polskich zapaśników w stylu wolnym uczestniczących w światowym turnieju kwalifikacyjnym po pierwszej fazie walk z nadziejami na awans pożegnał się w sobotę w wadze 65 kg Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard), który przegrał na punkty 1:8 z Ukraińcem Erykiem Uruszanjanem.

Szanse na awans na IO w Paryżu zachował Sebastian Jezierzański (LKS Dąb Brzeźnica) w kat. 86 kg. Polak wystartował w niedzielnych repesażach, w których pokonał 8:7 dwukrotnego brązowego medalistę ME, zawodnika gospodarzy Osmana Göçena. Kolejnym jego przeciwnikiem będzie Ukrainiec Wasyl Mychajłow, ubiegłoroczny mistrz Europy. W przypadku triumfu nasz zapaśnik stoczy jeszcze jedną walkę, której stawką będzie wyjazd na igrzyska w stolicy Francji. (PAP)