Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z alkoholem kupowanym w sieci

MACIEJ PIETRZYK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Ministerstwa Zdrowia i Gospodarki rozpoczęły prace nad przepisami regulującymi sprzedaż alkoholu przez internet. Nowe prawo ma jednoznacznie tego zakazać.

Fot. Archiwum

PRAWO. Z internetu mają zniknąć sklepy z winami i wódką

Obecne przepisy w tej sprawie są na tyle nieprecyzyjne, że od kilku lat trwają spory, czy sklepy posiadające koncesje na sprzedaż alkoholu mogą nim handlować także za pośrednictwem internetu.

Powstała w 1982 r. ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nic na ten temat nie mówi. A brak jednoznacznego zakazu sprzedaży przedsiębiorcy interpretują jako przyzwo- lenie.

- To błąd - twierdzi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). - Ustawa o wychowaniu w trzeźwości szczegółowo wskazuje, jakie są zasady sprzedaży alkoholu. I jasno wynika z niej, że sprzedaż internetowa nie jest uważana za legalną - dodaje.

Zgodnie z prawem, sprzedaż alkoholu może odbywać się tylko bezpośrednio w placówkach handlowych, które uzyskały na to koncesje. Przedsiębiorcy powołują się jednak na przepisy Kodeksu cywilnego, według którego umowę sprzedaży przez internet uważa się za zawartą w siedzibie sprzedającego.

Taka interpretacja budzi spore kontrowersje, bo sklep, w którym sprzedawany jest alkohol, ma obowiązek weryfikacji pełnoletności kupującego oraz upewnienia się, że nie jest on pijany. Wysyłając alkohol za pośrednictwem kuriera, takiej możliwości nie ma. Ale wiele sklepów potrafiło sobie także i z tym poradzić. - Nasze produkty dowozi klientom nie kurier, ale pracownik sklepu i na miejscu sprawdza wiek oraz ocenia stan ich trzeźwości. Jeżeli coś jest nie tak, to anuluje sprzedaż - twierdzi właściciel jednego z krakowskich sklepów z winami.

Ministerstw Zdrowia i Gospodarki takie zapewnienia nie przekonują. Po prostu im nie wierzą. Podobnie jak PARPA podkreślają, że sprzedaż alkoholu przez internet jest łamaniem prawa i powinna spotkać się z konsekwencjami prawnymi.- W przypadku złamania warunków koncesji to organ wydający, czyli samorząd, decyduje o jej cofnięciu. Nie mam pojęcia dlaczego, ale większość samorządów się do tego nie pali - mówi Krzysztof Brzózka.

Potwierdza to przykład Krakowa. Choć w sieci aż roi się od ofert sprzedaży alkoholu ze sklepów w naszym mieście, w magistracie przez cały ubiegły rok postępowanie dotyczące cofnięcia koncesji prowadzone było przeciwko... tylko jednemu z nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski