Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzajmy Kraków sprzed 100 lat

(ŁUG)
Historia. Dzięki pomysłowi Małopolskiego Instytutu Kultury mamy szansę na podróż do przeszłości - w dramatyczne czasy I wojny światowej.

Wszystko dzięki pomysłowi spacerów historycznych. Pierwszy z nich – 6 września – wiódł będzie przez zakamarki Podgórza. Rozwój ekonomiczny i społeczny, który nastąpił już od połowy XIX w., uczynił z Podgórza nowoczesny ośrodek będący konkurencją wobec Krakowa. Na początku XX w. było 13. co do wielkości miastem Galicji. Nic dziwnego, że gdy powstał projekt Wielkiego Krakowa, postanowiono naciskać na „miasto za Wisłą”, by przyłączyło się do aglomeracji. W końcu prezydent Juliusz Leo dopiął swego: w 1915 r. Podgórze stało się dzielnicą Krakowa.

Wędrówka po mieście sprzed 100 lat poprowadzi m.in. przez pl. Lasoty, przy którym znajdowały się wille znanych mieszkańców Podgórza. W roku 1918 w jednej z takich willi, należącej do Marii Wisłockiej, zamieszkał por. Antoni Stawarz, jeden z głównych dowódców akcji oswobodzenia Krakowa z rąk zaborcy. Dalej trafić będzie można m.in. do Dworku pod św. Benedyktem, w którym mieściły się austriackie koszary, stację Podgórze-Płaszów (do 1915 r.), skąd kolejarze wysłali depeszę: „Rewolucja w Krakowie. Rząd Polski objął władzę. Wstrzymać wszystkie transporty, które by chciały wyjechać poza granice kraju, skierować je na Kraków”.

Kolejne spotkania są poświęcone Twierdzy Kraków. I tak, 13 i 27 września będzie okazja, aby poznać ją od zaplecza podczas spacerów śladem lazaretów, koszar, magazynów z czasów Wielkiej Wojny. Pierwsza część obejmie m.in. Zakład dla Ubogich Fundacji im. Helclów, który w 1914 r. został częściowo zajęty przez wojsko austriackie na pomocniczy szpital wojskowy, kolejowy centralny dworzec towarowy i przeładunkowy, na którym znajdował się punkt szpitalny dla rannych żołnierzy.

27 września na szlaku zwiedzania trafimy m.in. do Korpusu Kadetów Piechoty CK (obecnie Wydział Architektury PK), ogrodów na Łobzowie, dawnych Koszar Obrony Krajowej czy Domu Nierządu przy ul. Kamiennej.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w spacerach, do 5 września do godz. 16, powinni się zarejestrować na stronie www.-mik.krakow.pl przez specjalny formularz, który znajduje się przy opisie spacerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski