MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi

WLOD
- O rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą się ubiegać zarówno osoby młode wiekiem, jak i seniorzy, którzy nie nabyli jeszcze prawa do świadczenia emerytalnego. Prawo to przysługuje bowiem każdemu ubezpieczonemu, który spełnia wszystkie określone warunki. Są one następujące: osoba musi być niezdolna do pracy, mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a jej niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie (np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego - chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Bywa, że wskutek nieszczęśliwego wypadku jeszcze przed przejściem na emeryturę tracimy zdolność do pracy zarobkowej. O tym, jakie świadczenia można w takiej sytuacji uzyskać i komu one przysługują, mówi rzecznik prasowy krakowskiego oddziału ZUS Łukasz Tomasz Sroka.

Warto podkreślić przewidziany ustawowo obowiązek spełniania wszystkich trzech wymienionych wymogów łącznie. Spełnienie bowiem tylko jednego z nich nie wystarcza do uzyskania renty.
Ważne jest również zdefiniowanie niezdolności do pracy, gdyż wyróżniamy niezdolność całkowitą lub częściową. Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i która nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.
Okres ubezpieczenia wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy. W wieku powyżej 30. roku życia okres ten wynosi 5 lat. Lata te, w odniesieniu do osób powyżej 30. roku życia, muszą przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności do pracy.
Renta stała przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą. Renta okresowa - jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przysługuje ona przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.
Do wniosku o przyznanie renty należy dołączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, ankietę (druk N-10 wywiad zawodowy…), wypełnioną przez zakład pracy, dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe, zaświadczenie wystawione przez zakład pracy według wzoru określonego przez ZUS (druk ZUS Rp - 7). Dopuszcza się możliwość dokumentowania wysokości wynagrodzenia legitymacją ubezpieczeniową, zawierającą odpowiednie wpisy, zaświadczeniami wystawianymi przez archiwum.
(WLOD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski