MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi

WLOD
- Z Ustawy o emeryturach i rentach przyznawanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy, bez uprzedniego rozwiązania umowy o pracę, świadczenie zostaje zawieszone bez wzaględu na wysokość uzyskiwanego przychodu. Sprecyzujmy, że dotyczy to osób, które rozpoczęły pracę przed dniem ustalenia prawa do emerytury i kontynuowały ją, mimo że świadczenie zostało przyznane. Jeśli zatem ubezpieczony chce uniknąć zawieszenia emerytury czy renty, powinien rozwiązać stosunek pracy, w którym pozostawał przed przejściem na emeryturę. Po nabyciu prawa do tego świadczenia może natomiast nawiązać kolejny stosunek pracy z tym samym pracodawcą - wówczas zachowa i pracę, i emeryturę.

Nawiązując do porad z przedostatniego wydania "Dziennika Seniora", dotyczących zawieszania świadczeń w przypadku podjęcia na emeryturze czy rencie pracy zarobkowej, rozszerzamy podane informacje. Dzisiaj informujemy, jak wygląda problem zawieszania świadczeń osobom, które pomimo iż przeszły na emeryturę, nie przerwały zatrudnienia i nie zmieniły pracodawcy. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia, jak co tydzień, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Krakowie Łukasz Tomasz Sroka.

Przepisy nie wymagają, by pomiędzy datą rozwiązania umowy o pracę a podpisaniem nowej nastąpiła jakakolwiek przerwa. Oznacza to, że jeżeli emeryt rozwiąże stosunek pracy, a od następnego dnia zawrze nowy, spełni wymagania mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy. A zatem przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania nowej pracy wpływać będą na emeryturę w innym trybie, który został szerzej omówiony w jednym z poprzednich numerów "Seniora".
W tym miejscu przypomnimy krótko, iż na zawieszenie lub proporcjonalne pomniejszenie świadczeń mają wpływ dochody uzyskane z działalności, która rodzi obowiązek ubezpieczeń społecznych. Niemniej emeryci, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) mogą uzyskiwać przychody bez żadnych ograniczeń.
Przedstawione w artykule zasady zawieszania świadczeń ze względu na kontynuowanie zatrudnienia weszły w życie 1 lipca 2000 roku, o czym każdy świadczeniobiorca został poinformowany. Jeśli mimo to nie powiadomił organu rentowego o zaistnieniu okoliczności skutkujących zawieszeniem emerytury, a na podstawie analizy dokumentacji zostanie stwierdzony taki fakt, to organ rentowy wstrzyma dalszą wypłatę emerytury. Może także ustalić kwotę nienależnie pobranych świadczeń i będzie dochodził jej zwrotu. (WLOD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski