MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi

WLOD
ZUS jest już gotowy do wypłaty od 1 marca emerytur i rent w wysokości podwyższonej o tzw. wskaźnik waloryzacyjny. Jednak wbrew informacjom niektórych mediów, wysokość tego wskaźnika nie jest jeszcze ustalona.

Dzisiaj dwa zagadnienia: zbliżająca się waloryzacja świadczeń, a także wyjaśnienie, jak przyznaje się emeryturę osobom, które pracowały na terenie państw Unii Europejskiej. W szczegóły wprowadza, jak co tydzień, Łukasz Tomasz Sroka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Krakowie.

Przypominam jednocześnie, że zgodnie z zapisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podwyżka (czyli waloryzacja) następuje wówczas, gdy poziom inflacji przekroczy 5 proc. w ciągu jednego roku lub łącznie w ciągu dwóch kolejnych lat od ostatniej waloryzacji.
ZUS zwraca jednocześnie uwagę, że wskaźnik inflacji nie jest tożsamy ze wskaźnikiem waloryzacyjnym. Wskaźnik waloryzacji (a właściwie dwa wskaźniki, ponieważ inaczej oblicza się waloryzację dla emerytur i rent przyznanych w 2005 r.) znany będzie w lutym i dopiero wtedy będzie można ostatecznie podać informację, o ile wzrosną świadczenia.
Waloryzacja obejmie 7,1 mln emerytów i rencistów zarejestrowanych w ZUS oraz około 2 mln osób pobierających świadczenia z innych instytucji ubezpieczeniowych (np. KRUS).
Osoby, którym ZUS wypłaca emerytury lub renty, nie muszą występować z wnioskami o podwyżkę. Od marca wszyscy automatycznie będą otrzymywać swoje świadczenia zwaloryzowane.
\*
Od 1 maja 2004 r. obowiązują w Polsce przepisy wspólnotowe, dotyczące m.in. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Niniejsze przepisy obejmują państwa tworzące Unię Europejską, Europejski Obszar Gospodarczy (Islandia, Liechtenstein i Norwegia), a także Szwajcarię.
Zgodnie z ogólną zasadą równego traktowania, obywatel państwa członkowskiego, mieszkający na terytorium państwa obcego, podlega obowiązkom i korzysta z praw na tych samych warunkach, co obywatel danego państwa. Dlatego Polak, który pracował np. we Francji i ubiega się o emeryturę francuską, będzie przez instytucję francuską, rozpatrującą wniosek, traktowany tak samo jak Francuz, bez względu na to, gdzie aktualnie mieszka.
Osobom, które były ubezpieczone w dwóch lub więcej państwach członkowskich, uwzględnia się (sumuje) - przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości - wszystkie przebyte okresy ubezpieczenia lub zamieszkania, albowiem w niektórych państwach członkowskich (Islandii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Danii) okres zamieszkiwania na ich terenie uprawnia do nabycia podstawowej emerytury. Sumowania dokonuje się wtedy, gdy okres ubezpieczenia (zamieszkania) w państwie, które ustala świadczenie, jest krótszy niż minimalny wymagany staż pracy albo gdy świadczenie ustalone z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia (zamieszkania) w innym państwie członkowskim będzie korzystniejsze od świadczenia ustalonego za okresy ubezpieczenia (zamieszkania) osiągnięte wyłącznie w tym państwie. (WLOD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski