Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz historię miasta

Redakcja
- Chyba pół roku próbowałam przekonać Rafała Bobrowskiego do pokazania części jego zbioru reprodukcji fotografii Nowego Sącza - mówi Anna Totoń, współautorka wystawy "Nowy Sącz - spojrzenie w przeszłość". - Gdy pierwszy raz zobaczyłam te ciekawe zdjęcia, byłam zaskoczona. Chciałam, żeby sądeczanie też mieli możliwość zapoznania się z nimi - dodaje.

NOWY SĄCZ. Wystawa reprodukcji starych fotografii prezentująca gród św. Małgorzaty

Do 4 marca od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15 w piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej można przyjrzeć się ponad 500 pozycjom zdjęciowym, które pokazują Nowy Sącz od końca XIX w., po lata 70. XX w. Część prezentuje obiekty, których na próżno szukać w obecnej architekturze miasta - mowa tu m.in. o starym ratuszu, zamku i fontannie, która przed laty zdobiła plac 3 Maja.

- Myślę, że to ciekawa lekcja historii. Łatwiej ogląda się zdjęcia i czyta opisy do nich, niż studiuje grube tomy historii Nowego Sącza - uważa Rafał Bobrowski, który od kilkunastu lat zbiera stare reprodukcje zdjęć miasta. Przyznaje, że jego praca - prowadzi punkt ksero w centrum Nowego Sącza - pomaga mu wzbogacać kolekcję.

- Często przychodzą osoby, by kopiować materiały, np. do prac magisterskich, a wśród nich odnajduję perełki - mówi Bobrowski.

Ekspozycja prezentowana w sądeckiej bibliotece to nie tylko stare fotografie, ale także plany miasta, przedruki z gazet czy reklamy. Wystawa porusza tematy I i II wojny światowej oraz pokazuje życie sądeckich Żydów. Prezentuje kadry z filmów realizowanych w Nowym Sączu - powstałego w 1961 r. "Portretu małego miasta" i "Dziury w ziemi" z 1970 r. Dodatkowo Anna Totoń opracowała biogramy kilku znanych postaci związanych z miastem, m.in. Włodzimierza Olszewskiego, Władysława Barbackiego, Romana Sichrawy czy Jakuba Müllera. Przy ich tworzeniu pomocą służyli członkowie rodzin prezentowanych osób oraz działacze Polskiego Towarzystwa Historycznego - Jan Ruchała i Łukasz Połomski.

- Wernisaż cieszył się dużym powodzeniem. Wiele osób stało na schodach, brakowało już miejsca w salach. Po tym widać, że temat dla sądeczan jest atrakcyjny - uważa Bobrowski, który wystawę zadedykował swojemu zmarłemu ojcu.

Alicja Fałek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski