Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana miejsca pracy

Dorota Dejmek
Fot. 123RF
Zatrudnienie. Tym, co motywuje najsilniej do zmiany pracy i miejsca zamieszkania jest czynnik finansowy. Ma on kluczowe znaczenie dla wszystkich respondentów.

Jak wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2015 r.", najwięcej pracy jest w województwach mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. W sumie ogłoszenia z tych województw stanowiły nieco ponad 60 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych w II kwartale br. na portalu Pracuj.pl.

Są to także województwa, których mieszkańcy są najmniej skłonni do przeprowadzki w celu znalezienia lepszej pracy. Dane pokazują, że mężczyźni są bardziej otwarci na zmiany. Nie oznacza to jednak, że kobiety boją się zmian i nie biorą pod uwagę przeprowadzki. Wśród kobiet deklarujących, że są w trakcie poszukiwania pracy, aż 65 proc. odpowiedziało, że jest gotowe na zmianę miejsca zamieszkania. Wśród panów na taki krok zdecydowałoby się 79 proc.

Zarówno dla kobiet (30 proc.), jak i dla mężczyzn (47 proc.) decydującym czynnikiem byłby związany z nową pracą wzrost pensji. Znaczący awans byłby motywujący dla jednej piątej badanych kobiet oraz dla 31 proc. mężczyzn. Także jedna piąta kobiet zdecydowałaby się na przeprowadzkę, gdyby uzyskała wsparcie od nowego pracodawcy - pomoc w znalezieniu mieszkania, szkoły, przedszkola. Co ciekawe, czynnik ten jest ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet - wśród panów ponad jedna czwarta zdecydowałaby się na zmianę miejsca zamieszkania, gdyby pracodawca pomógł w przeprowadzce.

Tym, co motywuje najsilniej do zmiany pracy i miejsca zamieszkania jest czynnik finansowy. I ma on kluczowe znaczenie dla wszystkich respondentów, niezależnie od wieku, płci lub miejsca zamieszkania - zawsze był wskazywany przez badanych na pierwszym miejscu. Wśród najmłodszych pracujących (25-30 lat) był on decydujący niemal dla połowy badanych (45 proc.). Dla osób powyżej 30. roku życia był istotny dla blisko 40 proc. badanych.

Co, oprócz wyższej pensji, jest brane pod uwagę przy decyzji o zmianie miejsca zamieszkania? Awans, jako czynnik wspomagający decyzję o relokacji, jest silnie skorelowany z wiekiem. Ma on spore znaczenie dla osób poniżej 40. roku życia - w tej grupie blisko jedna trzecia badanych dla znaczącego awansu zawodowego jest gotowa na przeprowadzkę. Wraz z wiekiem respondentów aspekt ten traci na znaczeniu, by osiągnąć pułap 18 proc. dla osób powyżej 51. roku życia (51-60 lat).

Ciekawe wnioski nasuwa także analiza, jak wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie pracowników na pomoc pracodawcy przy zmianie miejsca zamieszkania. Ta pomoc jest ważna dla osób młodych, u progu kariery zawodowej oraz u osób przed 40., które zazwyczaj mają dzieci w wieku szkolnym, ich rodzina jest obciążona kredytem hipotecznym i ma wiele innych zobowiązań. W grupie między 26. a 30. oraz między 31. a 40. rokiem życia pomoc taka miałaby znaczenie dla jednej czwartej badanych. Dla osób powyżej 40. lat czynnik ten traci na znaczeniu - pomocy oczekiwałaby jedna piąta osób przed 50. rokiem życia i zaledwie co siódmy badany wśród osób powyżej 51 lat.

Natomiast osoby, które nie zdecydowałyby się na przeprowadzkę do innego miasta dla nowej pracy, jako główny powód podały czynniki rodzinne (wskazało tak 71 proc. badanych, w tym 74 proc. kobiet i 67 proc. mężczyzn). W grupie osób w wieku 31-50 lat aż 74 proc. badanych wskazało na ten czynnik, jako decydujący. Dzieci w wieku szkolnym czy kredyt hipoteczny, to m.in. aspekty silnie wiążące z miejscem zamieszkania.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski