MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł "twórca nie z tego świata"

Rafał Stanowski
Nikt nie potrafił tak mocno przerażać i fascynować. Wczoraj w wieku 74 lat zmarł HR Giger, malarz, grafik, wizjoner - twórca postaci Obcego z pamiętnej serii filmowej. Jako powód śmierci podano powikłania po upadku ze schodów.

Jego prace wypełniał mrok. Urodzony w Szwajcarii Giger zabierał publiczność w przerażającą podróż do zaułków własnej wyobraźni, gdzie splatały się fascynacje technologią oraz ludzką seksualnością. Słynne obrazy i rzeźby, które zainspirowały Ridleya Scotta podczas kręcenia w latach 70. filmu "Obcy - 8. pasażer Nostromo", to przykład surrealistycznej zabawy. Zabawy, dodajmy, na pograniczu sadyzmu (ze strony artysty) i masochizmu (z punktu widzenia odbiorcy).

Giger lubił bowiem dręczyć naszą wyobraźnię, dotykając najbardziej skrywanych emocji i budząc atawistyczne instynkty, z przerażeniem na czele. Tak jak w słynnym portrecie aktorki i jego partnerki Li Tobler - widzimy twarz pięknej kobiety, w której włosy wrysowane zostały czaszki, niektóre jakby wynaturzone, może pochodzące z ciał kosmitów. A wszystko to zamknięte w obłych, fallicznych kształtach, odwołujących się do Freudowskich teorii na temat psychiki człowieka.

Taka właśnie była sztuka Gigera, fascynująca, mocna, odrażająca, a zarazem balansująca na granicy akceptacji, a niekiedy wręcz, zwłaszcza w późniejszym okresie, od lat 80. - kiczu. Tworzył dzieła podobne w duchu do prac Zdzisława Beksińskiego. O ile jednak polskiego artystę fascynowały futurystyczne przestrzenie, tak Giger zamykał nas w klaustrofobicznych, pełnych detali wnętrzach, gdzie technika splatała się z biologią.

Mocny styl Gigera, który studiował architekturę i wzornictwo przemysłowe, uczynił z niego gwiazdę popkultury. Artysta stanął na piedestale po sukcesie "Obcego - 8. pasażera Nostromo". Szwajcar zaprojektował do filmu nie tylko postać krwiożerczego kosmity, ale także elementy scenografii. Zrobił to genialnie, a obraz doczekał się trzech kontynuacji, a także kilku pobocznych produkcji, komiksów, gier wideo.

Obcy okazał się sugestywną personifikacją zagrożenia w czasach, gdy świat czekał na wybuch trzeciej wojny światowej. Na fali tych sukcesów w Szwajcarii powstało muzeum poświęcone artyście, a także kilka Giger Barów - ich wnętrza nawiązywały do stylistyki znanej z obrazów malarza.

W ostatnich latach tworzył mało, zamknięty w swoim szwajcarskim zamku. Od dawna był na obcej dla świata orbicie. Teraz odleciał na zawsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski