MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złagodzić skutki wichury

(JM)
Mamy od 2 do 7 dni na zgłoszenie szkody majątkowej
Mamy od 2 do 7 dni na zgłoszenie szkody majątkowej fot. Piotr Robakowski
Ubezpieczenia. Po zebraniu wszelkich dokumentów ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji o wypłacie odszkodowania, najczęściej jednak taka decyzja jest podejmowana szybciej.

W ostatnim czasie przez Polskę przeszły liczne wichury. Tylko w Wielki Czwartek Małopolska straż pożarna musiała interweniować ponad 150 razy. W wielu miejscach huragan zerwał dachy z domów i budynków gospodarczych. Mieszkańcy, którzy ponieśli straty, powinni więc jak najszybciej zgłosić szkody ubezpieczycielowi.

Jak to zrobić?
– Obowiązek zgłoszenia szkody majątkowej ciąży na właścicielu polisy, dlatego niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia, ubezpieczony powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o __tym, co się stało – podpowiada Michał Miedziński, ekspert Liberty Ubezpieczenia.

Przy zgłaszaniu szkody mieszkaniowej najważniejszy jest czas. Ten zazwyczaj wynosi od 2 do 7 dni od daty zdarzenia. Pamiętajmy jednak, że szkoda może powiększać się w czasie, dlatego nie można zwlekać z powiadomieniem ubezpieczyciela.

Zgłosić szkodę najczęściej możemy na kilka sposobów: telefonicznie, e-mailowo, faksem lub pisemnie do siedziby ubezpieczyciela. W zgłoszeniu powinniśmy podać numer polisy, dokładne okoliczności powstania szkody w tym datę i godzinę (o ile jest to możliwe), informację o szacunkowej wartości poniesionych strat oraz dane adresowe jednostki policji, straży pożarnej lub zarządcy budynku, jeśli interweniowali oni w miejscu zdarzenia.

Zabezpiecz mieszkanie
Wiele poszkodowanych ma wątpliwość, czy może podjąć działania mające na celu ochronę mienia po szkodzie przed wizytą rzeczoznawcy. Otóż tak, ponieważ w momencie wystąpienia awarii, przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć mieszkanie przed dalszymi szkodami.

Jeśli zerwało nam fragment dachu z mieszkania, okryjmy go folią lub plandeką, tak aby nie zwiększyć szkody poprzez np. zalanie. Możemy w tym celu poprosić o pomoc bliskich lub służby interwencyjne. Wszelkie ślady czy zniszczenia i tak będą widoczne dla rzeczoznawcy.

Spotkanie z rzeczoznawcą
Informując ubezpieczyciela o rodzaju szkody, otrzymamy od niego wskazówki, co do dalszych kroków postępowania, których warto dokładnie przestrzegać. Następnie skontaktuje się z nami rzeczoznawca w celu ustalenia dokładnego terminu oględzin mieszkania.

W trakcie wizyty, rzeczoznawca sporządzą protokół wraz z dokładnym opisem i dokumentacją fotograficzną szkody, który na koniec podpisuje poszkodowany.

Najlepiej, więc jeśli w spotkaniu uczestniczy ubezpieczony lub osoba przez niego upoważniona.

Odpowiednie dokumenty
Rzeczoznawca w trakcie oględzin mieszkania może poprosić poszkodowanego o przekazanie kompletu dokumentów niezbędnych do wyceny szkody.

Najlepiej zawczasu przygotować oryginały lub kopie takich dokumentów jak: wypełniony druk zgłoszenia szkody mieszkaniowej, dokument potwierdzający prawo do lokalu np. akt własności lub umowa najmu, wykaz zniszczonych ruchomości domowych z datami ich nabycia i w miarę możliwości potwierdzeniami zakupu, protokół straży pożarnej lub innych służb ratowniczych, jeśli ich interwencje miały miejsce.

Po zebraniu wszelkich dokumentów ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji o wypłacie odszkodowania, najczęściej jednak taka decyzja podejmowana jest znacznie szybciej.

Pamiętajmy, że odszkodowanie obejmuje tylko te zdarzenia, które są objęte ochroną zgodnie z zakresem wskazanym w polisie. Zatem aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto szczegółowo zapoznać się z treścią polisy i ogólnymi warunkami umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski