MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe złamania

Redakcja
- Urazy górnego odcinka kości udowej dzieli się na złamania przezkrętarzowe oraz złamania szyjki kości udowej - wyjaśnia dr Julian Dutka, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Szpitala im. Żeromskiego. - Leczenie w obu przypadkach jest odmienne, natomiast podobny jest mechanizm uszkodzenia i jego przyczyny.

NASZE ZDROWIE

Mają poważne konsekwencje, ale można im zapobiec

Złamania górnego odcinka kości udowej to jedne z najczęstszych urazów dotykających osoby, które przekroczyły siedemdziesiątkę. Mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego trzeba im zapobiegać. I nie chodzi bynajmniej wyłącznie o ostrożność przy poruszaniu się (choć ta zawsze jest wskazana), ale kompleksową diagnostykę i leczenie osteoporozy - im wcześniej, tym lepiej.

Właśnie rozpoczął się sezon na tego typu urazy, ponieważ następują one zwykle w wyniku upadku na śliskiej nawierzchni. Często jednak uraz, który powoduje złamanie, jest wręcz nieznaczny - potknięcie się, skręcenie nogi czy nawet niefortunne ułożenie kończyny, powodujące nadmierny nacisk ciężaru ciała na pechowe miejsce.
Do złamania kości w takich sytuacjach dochodzi dlatego, że jest ona słaba i niewytrzymała. - Najczęstsza tego przyczynato osteoporoza-mówi dr Dutka. - Wpodeszłym wieku, zdecydowanie częściej ukobiet niż umężczyzn, następuje spadek masy kostnej iosłabienie kości. Jej struktura staje się porotycznai____kość traci swoją wytrzymałość.
Obecnie podstawową metodą leczenia tego typu złamań jest zabieg operacyjny. W przypadku złamania przezkrętarzowego stosuje się zespolenie za pomocą np. gwoździ czy płytkogwoździ. Przy złamaniu szyjki kości udowej wszczepiana jest najczęściej endoproteza stawu biodrowego. - Wzależności odrodzaju złamania i_wieku pacjenta stosujemy różne endoprotezy -tłumaczy dr Dutka. - _Po80. roku życia zakładamy endoprotezy połowicze. Zabieg jest wtedy mniej rozległy, ale nie ma pełnego powrotu sprawności. Uosób młodszych oraz tych żyjących bardziej aktywnie -protezy całkowite. Przeważnie są one osadzane nacemencie, co gwarantuje dobrą stabilizację. Zwykle też pozałożeniu protezy pacjent jest jak najszybciej "uruchamiany", nawet już wdrugiej dobie od____zabiegu.
Ideałem jest wykonanie operacji w dniu wypadku. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że doszło do urazu w okolicy stawu biodrowego czy kości udowej, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Obecnie praktycznie nie stosuje się w takich wypadkach długiego unieruchomienia, które, jak twierdzi dr Dutka, może prowadzić do groźnych powikłań.
- Powstają odleżyny, może dojść dozakrzepowego zapalenia naczyń, często niezwykle poważnego wskutkach, zmiany miażdżycowe postępują szybciej, pojawiają się infekcje. Unieruchomienie w____przypadku osób starszych może być niebezpieczne nawet dla życia chorego.
Może się jednak okazać, że chory nie może być operowany z powodu np. niewydolności krążenia, nadciśnienia czy innych schorzeń.
- Wtedy możnazastosować wyciąg bezpośredni, awtym czasie interniści starają się uporządkować zdrowie pacjenta tak, aby kwalifikował się dozabiegu. Zawsze dążymy do_operacji -podkreśla chirurg.
Złamania w górnym odcinku kości udowej można nazwać ostatnim aktem zniszczeń, jakich dokonała w organizmie osteoporoza.
- _Ta choroba nie rozwija się zdnia nadzień -zaznacza dr Dutka. - Zwykle upań rozpoczynasię już wokresie klimakterium.

Osteoporozę trzeba więc wcześnie diagnozować i wcześnie rozpocząć zapobieganie i leczenie. Jak to zrobić - napiszemy w kolejnym wydaniu "Dziennika Seniora".
JOANNA SIERADZKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski