Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze Lwowa usunięto plakaty SS-Galizien

Redakcja
Opis zdjęcia: Emblemat dywizji SS-Galizien
Opis zdjęcia: Emblemat dywizji SS-Galizien
Z ulic Lwowa usunięto wczoraj wszystkie kontrowersyjne reklamy sławiące dywizję SS-Galizien. Zrobiliśmy to pod naciskiem rosyjskich i europejskich publikacji – mówią władze Lwowa.

Opis zdjęcia: Emblemat dywizji SS-Galizien

Plakaty z emblematem hitlerowskiej jednostki oraz podpisem „Oni bronili Ukrainy” zostały rozmieszczone we Lwowie w ubiegłym tygodniu z inicjatywy skrajnie prawicowej partii „Swoboda”. Miały być elementem akcji „Skarb narodu”, zainicjowanej przez lidera partii Oleha Tiahnyboka i uczcić 66-rocznicę powstania 14 Dywizji Grenadierów SS-Galizien, która przypada 28 kwietnia.
 Według źródła w miejskiej administracji Lwowa, cytowanego przez ukraińską prasę, reklamy usunięto „pod naciskiem rosyjskich i europejskich programów i publikacji, które opowiadały o propagandzie nazizmu we Lwowie”.
 Dywizja SS-Galizien została uworzona na wiosnę 1943 roku, z ukraińskich ochotników zamieszkujących południowo-wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Podczas swojego krótkiego istnienia wsławiła się głównie masakrami ludności cywilnej, m.in. w Hucie Pieniackiej i Chodaczkowie Wielkim.
 Sprawa reklam hitlerowskiej jednostki stała się w Polsce głośna po ubiegłotygodniowej publikacji „Dziennika”. "Gdy ustalimy, kto jest odpowiedzialny za wywieszenie plakatów, podejmiemy decyzję w sprawie reakcji" – mówił wówczas rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

tr/korespondent.net/Kresy.pl
Opis zdjęcia: Emblemat dywizji SS-Galizien
__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski