Łuszczyca atakuje? Zobacz, jak walczyć z chorobą...

Łuszczyca atakuje? Zobacz, jak walczyć z chorobą

PG

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Łuszczyca atakuje? Zobacz, jak walczyć z chorobą

©pixabay.com

Mechanizmy powstawania łuszczycy nie są tak naprawdę do końca wyjaśnione, ale z pewnością to choroba związana z genetyką, a zatem część osób, u których w rodzinie występowała łuszczyca, będzie na nią chorowała. Łuszczyca ma też swoje podłoże immunologiczne i nie jest to choroba zawiniona.
Łuszczyca atakuje? Zobacz, jak walczyć z chorobą

©pixabay.com

Obraz dermatologiczny łuszczycy jest bardzo charakterystyczny. Na ciele pojawiają się ostro odgraniczone, ciemnobrunatne grudki pokryte łuską. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, skórze owłosionej głowy, ale mogą dotyczyć każdej okolicy ciała. Rozpoznania dokonuje lekarz. W razie wątpliwości przeprowadza się badanie wycinka skóry pod mikroskopem. Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić każde utrzymujące się powyżej miesiąca zmiany na skórze.
Jeśli nasilają się one w krótszym czasie, nie zwlekajmy ani nie szukajmy na własną rękę lekarstw. W ten sposób możemy bowiem zamazać obraz choroby. Jeśli łuszczyca wystąpiła w rodzinie, tym bardziej powinno się natychmiast skontrolować wszelkie zmiany.

Zmiany łuszczycowe mogą dotyczyć bardzo niewielkiej części skóry; zwykle występują na łokciach, kolanach i skórze owłosionej głowy. Najczęstsza jest łuszczyca o niewielkim nasileniu, uogólniona, ale zdarza się, że u jednego pacjenta występuje kilka jej typów. Zwykle to łuszczyca stawowa, często występuje też łuszczyca paznokci. Uogólniona i stawowa mogą być nawet przyczyną inwalidztwa, gdy dojdzie do erytro-dermii łuszczycowej, czyli pokrycia całej powierzchni ciała łuską i zmianami połuszczycowymi.

W każdym przypadku trzeba jednak szukać skutecznej pomocy u lekarza dermatologa.


ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: TVN)POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Maść konopna

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Witam, Mam luszczyce od listopada ubiegłego roku. po drodze były już novate, lirinden A, protopic, leki antyhistaminowe, maści barierowe maści z b5 i inne cuda. Ostatnio zapomniałem zabrać maści z...rozwiń całość

Witam, Mam luszczyce od listopada ubiegłego roku. po drodze były już novate, lirinden A, protopic, leki antyhistaminowe, maści barierowe maści z b5 i inne cuda. Ostatnio zapomniałem zabrać maści z domu i przypadkiem natrafiłem na sklep konopny kupiłem maść konopna uniwersalna . Jest nieziemska poprawa. skóra nie pęka, zaczęła grubieć. wystarczy posmarować rano i wieczorem. Mam nadzieję, że pomogę komukolwiek . Sklep jest w Poznaniu ale maja także sklep internetowy www konopiafarmacja plzwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 17 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »