18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Z ziaren jęczmienia wyrabia się kasze i słód jęczmienny
Z ziaren jęczmienia wyrabia się kasze i słód jęczmienny 123rf
Pęczak, perłowa i łamana

Wyróżniamy trzy typy kasz jęczmiennych. Pęczak to całe obłuskane i wypolerowane ziarno jęczmienia. Kaszę perłową otrzymuje się przez pocięcie pęczaku na duże cząstki, które poddaje się następnie obtoczeniu i polerowaniu. Natomiast przez pocięcie (połamanie) pęczaku otrzymuje się kaszę jęczmienną łamaną.

Kasza jęczmienna idealnie nadaje się do zup, gulaszu, gołąbków, zapiekanek, sosów grzybowych i budyniów mięsnych. Którą wybrać? Pęczak, perłową czy łamaną? Najbardziej popularna jest kasza perłowa, występująca w trzech odmianach jako gruba, średnia i drobna. Jednak wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań smakowych. Ważne, aby kaszę jęczmienną na stałe włączyć do jadłospisu. Warto, jest dobrym źródłem witaminy PP (niacyny) poprawiającej wygląd skóry i działającej krwiotwórczo. Kaszom z jęczmienia nie brak także witamin z grupy B, chociaż mają ich mniej niż np. kasza gryczana.

Zjadając porcję krupniku, dostarczymy organizmowi także żelaza i potasu. W 100 gramach kaszy jęczmiennej znajduje się 8 g białka, 74 g węglowodanów, 2 g tłuszczu i 358 kcal. Największą jednak zaletą kasz jęczmiennych jest bogactwo rozpuszczalnego błonnika, który przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi. Ze wszystkich zbóż tylko jęczmień i owies zawierają ten typ błonnika (chodzi zwłaszcza o tzw. beta-glukany o wyjątkowych właściwościach obniżania poziomu cukru i cholesterolu we krwi). Najbogatszym źródłem tych substancji jest pęczak.

Badania wykazują, że codzienne spożywanie 3 g beta-glukanu jęczmienia może zmniejszać stężenie złego cholesterolu od 19 do 24 proc. Dzieje się tak w wyniku zmniejszonego wchłaniania cholesterolu i tłuszczu ze zjedzonego posiłku oraz zwiększonego ich wydalania z kałem wraz z kwasami żółciowymi. Kasza jęczmienna bogata jest także w różne fitozwiązki, m.in. sterole oraz antyutleniacze, które działają przeciwalergicznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Mogą też działać antynowotworowo, spowalniają ponadto procesy starzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski