Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zderzenie cywilizacji muzeów ze światem galerii handlowych

Łukasz Gazur
Galeria Krakowska stanie się przestrzenią działań muzeum
Galeria Krakowska stanie się przestrzenią działań muzeum fot. MICHAŁ GĄCIARZ
Sztuka. Na czas remontu Muzeum Historyczne m. Krakowa zamieszka w Galerii Krakowskiej.

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przyszedł czas na remont głównej siedziby, czyli Pałacu Krzysztofory, mieszczącego się przy Rynku Głównym. Instytucja na ten cel otrzymała z unijnych dotacji 30 mln zł. Ale musi budynek na czas remontu opuścić.

- Kiedy porównaliśmy ceny oferentów, okazało się, że najkorzystniejsze warunki złożyła nam właśnie Galeria Krakowska - tłumaczy Michał Niezabitowski, dyrektor muzeum. - Co więcej, była to właściwie jedyna oferta, która daje nam możliwość przeniesienia w jedno miejsce nie tylko administracji, ale także biblioteki i naszego archiwum, a także gwarantująca przestrzeń na inne nasze aktywności - dodaje.

Bo choć na razie o wystawach takich, jakie miały miejsce w Krzysztoforach, nie ma mowy, to jednak dyrektor zastrzega, że nie chce rezygnować z prowadzenia działalności. - Dziś żyjemy w czasach zderzenia cywilizacji muzeów ze światem galerii handlowych. Bo one walczą o czas wolny odbiorców. Pomyśleliśmy, że to jest dobra okazja, by spróbować działać na innej ziemi i tam zdobywać uwagę widzów - tłumaczy dyrektor Michał Niezabitowski.

Dlatego w ramach swoich działań muzeum przewiduje m.in. konkursy historyczne, spotkania i dyskusje. I o ile przestrzenie administracyjno-biurowe mieścić się będą w pomieszczeniach nad strefą zakupową znaną wszystkim klientom galerii, o tyle te działania mają być prowadzone na poziomach, na których mieszczą się sklepy. - Jeśli mamy prowadzić działalność, musi ona być wśród ludzi. Inaczej sobie tego nie wyobrażam - tłumaczy Niezabitowski. - Sacrum muzeum i profanum komercji mogą się spotkać, bo ten podział w dzisiejszych czasach wcale nie jest tak oczywisty, jak by się mogło wydawać. To może być bardzo inspirujące zetknięcie - dodaje dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Potwierdzeniem jego słów może być fakt, że od kilku lat obserwujemy wchodzenie w przestrzenie galerii handlowych różnych przedsięwzięć kulturalnych. Dość wspomnieć, że w Galerii Bronowice - za preferencyjne stawki - swoje przestrzenie wynajęły m.in. krakowska ASP oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Na świecie z kolei w takich centrach handlowych mieszczą się m.in. modne galerie sztuki, biblioteki oraz sale koncertowe.

Mówimy po krakosku (odc. 5). "Borówka czy jagoda?"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski