MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawieszony protest

Redakcja
Korespondencja "Dziennika" z Wiednia Demonstrujący przeciwko otwarciu czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie austriaccy rolnicy zawiesili wczoraj blokady przejść granicznych z Czechami.

Austriaccy ekolodzy czekają na reakcję czeskiego rządu

Austriaccy ekolodzy czekają na reakcję czeskiego rządu

Korespondencja "Dziennika" z Wiednia

 Demonstrujący przeciwko otwarciu czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie austriaccy rolnicy zawiesili wczoraj blokady przejść granicznych z Czechami.
 Jest to odpowiedź na oświadczenie czeskiego premiera Milosza Zemana, który jako warunek podjęcia rozmów z Wiedniem postawił zakończenie blokady granicy czesko-austriackiej. - Dajemy mu trzy dni. Jeśli nie dotrzyma swej obietnicy, w czwartek nasze traktory staną ponownie na granicy w Wullowitz - stwierdził jeden z uczestników blokady.
 Austriacy uważają, że zbudowana według radzieckiej technologii elektrownia stanowi zagrożenie dla środowiska.
 Punktem kulminacyjnym protestów była piątkowa demonstracja na przejściu granicznym Wullowitz z udziałem 6 tys. osób. Wśród demonstrujących dużą liczbę stanowili uczniowie z Górnej Austrii, zachęceni przez landowe władze szkolne do udziału w proteście. Kurator, zezwalając na zwolnienie na czas demonstracji z lekcji, określił obecność nauczycieli i uczniów w akcji jako lekcję wychowania politycznego.
 Austriacki minister gospodarki Martin Bartenstein oświadczył, że w przypadku podłączenia Temelina do sieci energetycznej Austria przestanie importować prąd z Czech. Decyzja ta poparta została przez parlamentarną Komisję Ekologiczną, która przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję w sprawie elektrowni atomowej w Temelinie.
 Kanclerz Wolfgang Schuessel zapewnił, że ze strony Francji, jako przewodniczącej Unii Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego otrzymał podczas szczytu Piętnastki w Biarritz obietnicę podjęcia tematu bezpieczeństwa czeskiej elektrowni na forum europejskim.
 Problem może zostać rozwiązany przez Komisję Europejską. Może ona zbadać spełnianie unijnych norm ekologicznych przez elektrownię. Schuessel wolałby znaleźć rozwiązanie problemu w wyniku rozmów z Czechami. Praga nie kwapi się jednak do podjęcia dialogu.

AGNIESZKA HOFMAN-PIANKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski