MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyjcie do notatek, kartek pocztowych i listów artystów w archiwum MOCAK-u

Łukasz Gazur
W MOCAK-u można zajrzeć do archiwów artystów
W MOCAK-u można zajrzeć do archiwów artystów fot. Andrzej Banaś
Sztuka. Chcecie poczuć się jak redaktor Marian Eile albo historyk i krytyk sztuki Mieczysław Porębski? Wystarczy wybrać się do Archiwum MOCAK-u, które udostępniło właśnie swe zbiory.

Archiwum MOCAK-u chce dać publiczności wgląd w tok myślenia artystów, w proces tworzenia, w ich sposób widzenia sztuki. Stąd pomysł udostępniania bogatego archiwum, gromadzonego przez krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej. - Dla nas jest to bardzo istotna część naszej działalności.

Uważamy, że gromadzenie tego, co zostało po artystach rozumiane nie jako dzieła sztuki, ale jako ich codzienne nad nią pracowanie, zapisane w notatkach, autorskich wykładach i opracowaniach, to ważny wkład w opowieść o sztuce - tłumaczy Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

Archiwum liczy ponad 20 tysięcy obiektów. Znajduje się w nim osiem zbiorów tematycznych. Artyści z Kolekcji to oparta między innymi na materiałach związanych z działalnością Galerii Potocka (prywatnej galerii Marii Anny Potockiej) i Muzeum Artystów kronika wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie sięgająca lat 70.

Obecnie w tej części archiwum znajduje się 177 teczek artystów zawierających katalogi i druki autorskie, rysunki, projekty wystaw i instalacji, dokumentację fotograficzną prac, wystaw, akcji i performansów, korespondencję z artystami, a także broszury, kartki pocztowe i zaproszenia. Tu m.in. trafimy na teczki tak istotnych artystów, jak Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Krzysztof M. Bednarski, Jerzy Bereś, Henryk Stażewski, Natalia LL.

Kolejnym zbiorem archiwum jest ten poświęcony Grupie Krakowskiej. To m.in. dokumentacja wystaw, spotkań i odczytów, w których brali udział zarówno twórcy związani z przedwojenną Grupą, jak i z II Grupą. Dalej jest archiwum Galeria Krzysztofory, najstarszej, istniejącej od 1957 roku galerii w Polsce.

To dokumentacja wystaw - katalogi, plakaty, ulotki, a także korespondencja artystyczna i dokumenty administracyjne. Jest też zbiór pod hasłem „Marian Eile”. Tu publiczność znajdzie m.in. cykle fotograficzne według scenariusza legendarnego redaktora i jego rysunki, autorskie kartki pocztowe, projekty stron do czasopism, roczniki „Szpilek” i „Przekroju”. Z kolei w zbiorze Mieczysława Porębskiego widz trafi na autorskie zestawy przeźroczy, materiały ilustracyjne do publikacji słynnego historyka i krytyka sztuki, recenzje prac studentów i recenzje wydawnicze.

Poza tym w Archiwum MOCAK-u trafimy też na zbiory gromadzone przez artystów. To kolekcje tak istotnych artystów jak - Władysław Hasior i Mikołaj Smoczyński oraz bieżące archiwum Muzeum. - Naszym założeniem jest, by wszystkie te zgromadzone materiały były łatwo dostępne. Dlatego wystarczy wypełnić jeden dokument i już można zaglądać do naszego bogatego archiwum. Wszystko można oglądać w bardzo przyjemnym otoczeniu, bez pośpiechu - tłumaczy Katarzyna Wincenciak z zespołu muzeum, która odpowiada m.in. za Archiwum MOCAK-u.

Archiwum rozpoczyna swoją działalność w mocakowym budynku B od prezentacji fragmentów filmów-wywiadów z artystami, m.in.: Markiem Chlandą, Erikiem Andersenem, Krzysztofem M. Bednarskim, Danielem Spoerrim, EVA & ADELE, Omerem Fastem, Krystianem Lupą, duetem Muntean/ Rosenblum, Wojciechem Wilczykiem.

Pokaz „Rozmowy o sztuce” będzie dostępny do 28 czerwca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kraków uczcił 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski