Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyjcie do muzeów od strony kuchni i poznajcie ich tajemnice

Paweł Gzyl
W Cricotece będzie można zobaczyć wystawę „Schlemmer/Kantor”
W Cricotece będzie można zobaczyć wystawę „Schlemmer/Kantor” fot. Bauhaus-Archiv Berlin
O ile Nocy Muzeów w różnych miastach nie brakuje, o tyle taki dzień jest tylko jeden. Przed nami Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Już w niedzielę.

20 listopada aż 23 krakowskie placówki muzealne ze swymi oddziałami zapraszają na darmowe zwiedzanie. Hasło 12. edycji Dnia Otwartych Drzwi brzmi: „Muzeum od kuchni”.

- To szansa, żeby zobaczyć miejsca często niedostępne lub niezauważane i wziąć udział w różnych atrakcjach, które na ten dzień przygotowują instytucje muzealne. Będą to specjalne programy edukacyjne, gra miejska, pokazy filmowe - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Wstęp do wszystkich placówek jest wolny, ale do niektórych należy wcześniej zarezerwować wejście.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zaplanowano m.in. połączony z wykładem pokaz nowych nabytków w ramach projektu „Nowe skarby Muzeum Narodowego w Krakowie”: Ludwik Puget - rzeźby i meble (godz. 13, hol, II piętro).

W Muzeum AK o godz. 12 rozpocznie się promocja książki Wydawnictwa M „Polskie podziemie w oczach wroga” z udziałem autorów - prof. Jana Rydla i prof. Andrzeja Leona Sowy. O godz. 11 i 15 warsztaty „Nie tylko bronią walczono” dla nastolatków w wieku 13-16 lat. A od godz. 11 do 18 na dziedzińcu odbywać się będzie prezentacja mundurów żołnierzy wyklętych.

W Muzeum Fotografii zobaczymy kolekcję Stefana Wojneckiego, jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku, przedstawiciela neoawangardy oraz wystawę zdjęć polskiego reportażu „Z kręgu ITD”.

Spośród propozycji wszystkich filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na pewno popularnością cieszyć się będzie Rynek Podziemny i wystawa „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętni muszą się zarejestrować na stronie www.bilety.mhk.pl.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej warto zobaczyć wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”. Wspólnie z przewodnikiem goście wejdą do zabytkowych wozów i prześledzą zmiany, jakie zachodziły w ich wnętrzach.

W Muzeum PRL-u w godz. 10-17 można będzie zwiedzić trzy wystawy: „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowo-Wschodniej”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Bibuła 1976-1980”.

Zwiedzający Cricotekę będą mieli szansę zajrzeć do Archiwum (godz. 13.30-16), obejrzeć premierowe pokazy archiwalnych zapisów prób do wybranych spektakli Tadeusza Kantora (godz. 13.30-14.30 oraz 15-16) lub zajrzeć do pokoju artysty, w którym spędził ostatnie lata życia (godz.12) i zwiedzić wystawę „Schlemmer/Kantor” (godz. 16).

Choć specjaliści podkreślają, że każda forma promocji sztuki i dziedzictwa zasługuje na uznanie, to zaznaczają, że „muzealny dzień” nie stanie się drugą „Nocą Muzeów”.

- Powodów jest wiele, ale najważniejszy jest taki, że nocne zaglądanie do zakamarków wypromowane zostało przez aurę tajemnicy. Dzień natomiast to po prostu darmowy wstęp. Dość wspomnieć, że o ile Noce Muzeów są organizowane w wielu miastach, to taki dzień w Polsce jest tylko jeden. Za to w najlepszym mieście, w jakim może być. Bo w Krakowie muzeów nie brakuje - mówi Mariusz Zawiślak, specjalista ds. PR instytucji kultury.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski