MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. Apel: Nie puszczajmy zdrowia z dymem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Andrzej Bukowczan z ulotką
Andrzej Bukowczan z ulotką Fot. Barbara Ciryt
Kampanię społeczną pod hasłem „Smog nasz codzienny - zabija powoli” prowadzi w Zabierzowie Stowarzyszenie Homini et Terrae (Człowiekowi i Ziemi).

Stowarzyszenie rozesłało do wszystkich mieszkańców ulotki z informacjami co to jest smog. Przestrzega też mieszkańców, żeby zastanowili się czym palą i nie używali do ogrzewania domów odpadów, starych mebli i plastików.

- Poprzez kampanię „Smog nasz codzienny - zabija powoli” chcemy uświadamiać mieszkańcom naszej gminy zagrożenia płynące z zanieczyszczania środowiska przez domowe paleniska. W tym celu zaprojektowaliśmy ulotkę kolportowaną do wszystkich domostw gminy, wykonaliśmy plakaty i banery które umieszczamy w centralnych punktach gminy - mówi Andrzej Bukowczan.

Stowarzyszenie pozyskuje dla tej akcji partnerów, zarówno spośród mieszkańców, jak i firm działających na jej terenie gminy. Bukowczan podaje przykład człowieka działającego aktywnie w tej sprawie. To Adam Szablewski, mieszkaniec Zabierzowa, który za własne pieniądze zainstalował punkt pomiarowy zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM 2,5 i PM 10, a do tego zaprojektował i prowadzi stronę www.zabierzow-smog.pl. Podaje na niej wyniki zanieczyszczenia powietrza w swojej miejscowości.

Autorka: Joanna Urbaniec

- Dominującym źródłem pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(a)pirenu są domowe piece i kotły na węgiel i drewno - podkreśla Bukowczan i apeluje do mieszkańców, żeby nie palili odpadkami, plastikami, płytami meblowymi. Przypomina, że rocznie przez zanieczyszczone powietrze umiera 43 tysiące Polaków.

Zwrócili na to uwagę również uczniowie zabierzowskiego gimnazjum i zorganizowali happening na rzecz czystego powietrza. Robili to we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Gminy Zabierzów. Przeszli przez Zabierzów, niosąc plakaty i transparenty z hasłami m.in.: „Nie puszczajmy zdrowia z dymem”, „Nie pal śmieci, smog przyleci”, „Dorośli, przez palenie śmieci zabijacie dzieci”.

Uczniowie spotkali się w urzędzie z Anettą Kucharską, pełnomocnikiem wójta ds. jakości powietrza. Poinformowała uczniów o działaniach gminy na rzecz poprawy powietrza. Mówiła m.in. o tym, że w ubiegłym roku dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gminy Zabierzów udało się wymienić 170 pieców w prywatnych domach. Zapewniała, że w tym roku gmina będzie starała się o kolejne dotacje dla mieszkańców na ten cel. Zamierza także zdobywać pieniądze na poprawę jakości powietrza w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

O Jakości powietrza

Na stronie www.zabierzow-smog.pl można sprawdzić jakie jest zanieczyszczenie powietrza. W ostatnich dniach średnia zanieczyszczenia pyłem PM2,5 wynosiła 68 mikrogramów ma metr sześcienny (przy normie dobowej 25 mikrogramów), ale maksymalne zanieczyszczenie sięgało nawet 154 jednostek. W ostatnim tygodniu średnie zanieczyszczenia tym pyłem, który wnika wprost do krwi człowieka wynosiła 104 mikrogramów. To około 400-proc. przekroczenia. Zaś zanieczyszczenie pyłem PM10 w ostatnich trzech dniach wynosi średnio 93 mikrogramy na metr sześcienny (przy normie dobowej 50 ), a pojedyncze rekordowe piki wynosiły ponad 409, nawet 565. Średnie tygodniowe zanieczyszczenie to 140.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski