MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za szwajcarskie pieniądze sanepid walczy z dopalaczami [WIDEO]

Dorota Stec-Fus
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum polskapress
46,5 tys. uczniów z 685 szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski uczestniczyło w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość”, który uświadomił im tragiczne skutki zażywania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.

- 89 procent młodych ludzi przyznało w anonimowych ankietach, że chętnie uczestniczyli w zajęciach. Niemal wszyscy podkreślali, że takie spotkania powinno się proponować osobom w ich wieku - mówi Magdalena Droździk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, koordynatorka projektu.

Czy młodzi sportowcy są właściwie badani? "Dopalacze są wszechobecne w sporcie wśród dzieci i młodzieży"

Źródło:Dzień Dobry TVN

W programie licznie uczestniczyła m.in. młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie. - Problem z dopalaczami i narkotykami ma każda szkoła. Jeśli ktoś mówi, że jego placówka jest „czysta”, mija się z prawdą - zauważa dyrektor Henryk Hołysz, nie kryjąc zadowolenia z udziału jego uczniów w programie. Dodaje, że problem dopalaczy jest niezwykle trudny do rozwiązania, gdyż niemal co tydzień na rynku pojawiają się nowe, nieznane organom ścigania odmiany niebezpiecznych substancji. Dyrektor Hołysz wskazuje też na narastający problem wagarowania uczniów, często bagatelizowany przez rodziców i nauczycieli. Tymczasem wagary mają zwykle ścisły związek z zażywaniem dopalaczy albo narkotyków.

„Używki w ciąży - problem polskich kobiet” - to kolejny temat zajęć, cieszący się zainteresowaniem młodych ludzi. - Przyszli rodzice nie zdają sobie sprawy, że wystarczy jeden kieliszek alkoholu, by doszło do nieodwracalnego uszkodzenia płodu - ostrzega dr Katarzyna Przybyszewska, pediatra z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Podkreśla, że picie w okresie ciąży jest dziś najczęstszą przyczyną niepełnosprawności intelektualnej dzieci.

Zorganizowaną przez małopolski sanepid, kontynuowaną przez cztery lata akcję chwali dr Paweł Orłowski, dyrektor medyczny Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie. - Edukacja sprawia, że ciężarne sięgają po używki coraz rzadziej. W ubiegłym roku na około pięć tysięcy porodów w naszej placówce nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku płodowego zespołu alkoholowego - mówi dr Orłowski.

Na „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, sanepid otrzymał 4 mln franków szwajcarskich. Zagraniczni partnerzy podarowali 75 proc. tej kwoty, 25 proc. pochodzi z budżetu resortu zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski