MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka lub kilkanaście lat w Małopolsce zostanie tylko 13 wysypisk śmieci

Redakcja
GOSPODARKA ODPADAMI. Na przełomie listopada i grudnia okaże się, które z 38 wysypisk w Małopolsce nie będzie mogło od 1 stycznia 2010 r. przyjmować odpadów komunalnych.

Do końca tego roku zostaną zamknięte wysypiska śmieci, które nie spełniają norm ekologicznych. Według Ministerstwa Środowiska z mapy Polski mogą zniknąć składowiska przyjmujące dziś około 15 procent odpadów komunalnych.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego właśnie zbiera informacje o tym, które składowiska w naszym regionie nie spełniają norm w zakresie ochrony środowiska.
- Dopiero po ich zweryfikowaniu będzie można wskazać wysypiska, które powinny być zamknięte - usłyszeliśmy w Departamencie Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Sformułowanie "powinny" jest o tyle właściwe, że Urząd Marszałkowski może dziś wydać decyzję o zamknięciu wysypiska tylko na wniosek zarządzającego tym obiektem. Trudno spodziewać się lawiny takich wniosków, bo decyzja o zamknięciu związana jest z zatwierdzeniem kosztownego planu rekultywacji terenu zasypanego odpadami (chodzi m.in. o nasadzenia drzew, zabezpieczenie odcieków ze składowiska i jego stały monitoring).
Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają marszałkowi jedynie na cofnięcie pozwolenia na użytkowanie wysypiska; takie rozwiązanie oznaczałoby, że wprawdzie na wysypisko nie będą przyjmowane nowe śmieci, ale te już składowane pozostaną bez żadnego zabezpieczenia.
Być może przepisy w tym zakresie wkrótce się zmienią, bo Ministerstwo Środowiska właśnie konsultuje z samorządami w kraju nowelizację ustawy o gospodarce odpadami, która da marszałkowi możliwość zamykania wysypisk z urzędu.
W bazie danych Urzędu Marszałkowskiego jest obecnie 38 wysypisk funkcjonujących na terenie Małopolski. Zgodnie z "Planem Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego" za kilka lub kilkanaście lat będzie ich tylko 13, w tym 12 istniejących i jedno nowe. W przypadku 17 kolejnych wysypisk będzie je można użytkować aż do całkowitego ich zapełnienia, lecz nie będzie już zgody na ich rozbudowę. Z początkiem przyszłego roku powinno zostać zamkniętych kilka wysypisk; niewykluczone, że może ich być więcej, jeśli nawet te przewidziane do dalszej eksploatacji nie spełnią określonych wymogów w zakresie ochrony środowiska.
Ograniczanie liczby składowisk ma być połączone z budową sortowni, kompostowni oraz spalarni odpadów. Na razie budowa dodatkowych instalacji idzie bardzo opornie, bo samorządy mają kłopoty z przygotowaniem takich inwestycji i uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.
GRZEGORZ SKOWRON
[email protected]

Te wysypiska zostaną:

Barycz w Krakowie, Żębocin (gmina Proszowice), Ujków Stary (gmina Bolesław), Chrzanów - Balino, Oświęcim, Brzeszcze, Kęty, Myślenice, Nowy Sącz, Tarnów - Krzyż, Wadowice - Chocznia, Sucha Beskidzka. Oprócz 12 istniejących wysypisk docelowy system gospodarki odpadami w Małopolsce zakłada wybudowanie nowego na terenie powiatu nowotarskiego.

Wysypiska użytkowane do ich zapełnienia:

Niepołomice, Słopnice (gmina Limanowa), Krynica - Głębokie, Maszkienice (gmina Dębno), Szarwark (gmina Dąbrowa Tarnowska), Oderne (gmina Uście Gorlickie), Muszyna - Andrzejówka, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, "Za rzeką Białą" w Tarnowie, Trzebinia, Sułkowice, Biała Niżna (gmina Grybów), Podegrodzie - Osowo, Stary Sącz - Piaski, Zakopane - Zoniówka, Borek (gmina Rzezawa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ustawa o prawie autorskim w Sejmie. „Sprawa paląca"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski