MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata obszar zajęty przez barszcz Sosnowskiego zmniejszy się znacznie

(GEG)
Jacek Babicz
O około 30 proc. udało się zredukować w Małopolsce występowanie barszczu Sosnowskiego po pierwszym roku zwalczania tej ekspansywnej rośliny.

Niszczenie upraw prowadzone jest w ramach projektu "Środowisko bez barszczu Sosnowskiego". Zabiegi - mechaniczne wycinanie roślin i opryski chemiczne - odbywają się na terenie 31 gmin, na łącznym obszarze ok. 134 ha.

W ubiegłym roku nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych działań ze względu na opóźnienia w przygotowaniach i deszczową pogodę. Obecny rok ma być kluczowy dla skutecznego wyeliminowania rośliny - planowane są cztery tury zabiegów, w przyszłym będą pieniądze na tylko jeden. Efektem ma być zmniejszenie populacji barszczu Sosnowskiego o co najmniej 80 proc.

Ten efekt będzie możliwy do osiągnięcia, gdy znajdą się pieniądze na opryski także w kolejnych dwóch latach. Te prowadzone w tym i przyszłym roku finansowane są z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Barszcz pochodzi z Kaukazu, uprawiano go jako roślinę pastewną w PGR-ach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski