MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Michurowej Polany najlepiej widać beskidzkie "wyspy"

Redakcja
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Czy Beskid Wyspowy narodził się na Ćwilinie? Wedle tradycji - tak. Owe "wyspy" po raz pierwszy miał dojrzeć Kazimierz Sosnowski, profesor Akademii Handlowej w Krakowie, twórca szlaków turystycznych, założyciel schronisk, a także autor wielu przewodników, gdy z młodzieżą nocował na Michurowej Polanie. Rankiem z podszczytowej polany dojrzał samotne "wyspy" wyłaniające się z mgły zaścielającej - leżące u jego stóp - doliny.

Fot. archiwum

Odkryj Beskid Wyspowy. 1 lipca - Ćwilin (1072 m n.p.m.)

Najpewniej ojcem Beskidu Wyspowego jest jednak - jak chcą badacze owych malowniczych krain - Ludomir Ślepowron Sawicki, geograf i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. O górach "wyspowych" wspomniał on już w 1910 r. w "Z fizyografii Karpat polskich".

- I dziś z Michurowej Polany roztacza się wspaniały widok na "wyspy", Beskid Sądecki, Gorce, a także Tatry - podkreśla Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Niegdyś na hali tej wypasali owce bacowie z Jurkowa, Łostówki i Wilczyc, dziś chętnie zatrzymują się na niej turyści.

W kierunku przełęczy Gruszowiec stok Ćwilina opada bardzo stromo. Pod samym szczytem rośnie tzw. Pański Las, a nieco niżej Chłopski Las. Idąc w kierunku Łostówki i Wilczyc natrafimy na grzbiet Małego Ćwilinka, na którego stokach znajduje się malownicza droga różańcowa, a wytyczono także szlak rowerowy.

- Wszystkie wiodące na niego szlaki wymagają od turysty sporego wysiłku, ale widoki pozwalają szybko zapomnieć o zmęczeniu - dodaje Czesław Szynalik. Ćwilin bywa też zwany bliźniakiem Śnieżnicy. Stąd też niektórzy wywodzą jego nazwę od niemieckiego słowa "zwilling" (bliźniak).

W niedzielę na Ćwilin wyruszymy o godz. 9 z Jurkowa (zbiórka koło kościoła). Szlakiem niebieskim dotrzemy na Ćwilin. Tam wszystkich zdobywców powita gospodarz gminy, będzie msza św. polowa, występy kapel, i zespołów, pokazy ratownictwa prowadzone przez GOPR oraz Straż Pożarną, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także grill, degustacja potraw regionalnych i wspólna fotografia. Uczestnicy wycieczki wybiorą też Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także Najdalszego... wędrowca. Do Mszany Dolnej zejdziemy przez Czarny Dział.

(DMA)

KOLEJNE WYPRAWY

* 8 lipca - Grodzisko

Podkamień (zbiórka koło Diabelskiego Kamienia; szlak czarny i niebieski) - Grodzisko - Raciechowice (bez szlaku)

* 15 lipca - Jasień

Koszarki (zbiórka na przystanku PKS; szlak niebieski) - Mały Krzysztonów (szlak żółty) - Polana Wały - Kutrzyca - Jasień - przełęcz Przysłopek - Rzeki Lubomierz (szlak żółty)

* 22 lipca - Polczakówka

Olszówka (zbiórka przy szkole; szlak czarny im. E. Trybowskiej i J. Tolińskiego) - Grzebień - Polczakówka - Rabka-Zdrój (szlak czarny)

* 29 lipca - Kostrza

Podłopień (zbiórka przystanek PKS; szlak zielony) - Stronia - Kostrza (szlak zielony) - Jodłownik (szlak zielony)

* 5 sierpnia - Szczebel

Lubień (zbiórka przy gimnazjum; szlak czarny) - Szczebel - Mszana Dolna (szlak czarny)

* 12 sierpnia - Łopień

Dobra (zbiórka przy Urzędzie Gminy; szlak zielony) - Łopień - Hala Jaworze - Tymbark

* 19 sierpnia - Jaworz

Pisarzowa (szlak zielony) - Sałasz (szlak niebieski) - Jaworz (wieża widokowa) - Sałasz (szlak niebieski) - Limanowa-Ski - Miejska Góra - Limanowa (Ośrodek Wypoczynkowy)

* 26 sierpnia - Mogielica

Przełęcz Słopnicka (szlak zielony) - Mogielica - Polana Stumorgi - Chyszówki - Przełęcz Rydza Śmigłego (szlak zielony)
* 2 września - Lubogoszcz

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim; szlak zielony)

- Lubogoszcz - Baza Lubogoszcz (szlak czarny) - Mszana Dolna (szlak czerwony)

* 9 września - Potaczkowa

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim; szlak czarny) - Adamczykowa - Potaczkowa (szlak czarny) - Grzebień - Rabka-Zdrój (szlak czarny)

* 16 września - Słopnice

II Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"

Każda niedzielna wycieczka rozpoczynać się będzie o godzinie 9. Zawsze towarzyszyć nam będą doświadczeni przewodnicy Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK oraz ratownicy GOPR! Wyprawy na beskidzkie "wyspy" - z "Dziennikiem Polskim" i Forum Gmin Beskidu Wyspowego - odbywać się będą bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski