MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kartą wygodniej (2)

Redakcja
Czas oswoić ten kawałek plastiku. Kartę możemy najprościej opisać jako stanowiący własność wystawcy (banku, który udostępnił ją nam na podstawie specjalnej umowy) ekwiwalent gotówki, za pomocą którego regulujemy należności lub wypłacamy pieniądze z bankomatu.

To nie takie straszne

Kawałek masy plastycznej o wymiarach 54x86 mm w roli pieniądza!? Jak najbardziej - takich czasów dożyliśmy i nie pomogą solennie składane przyrzeczenia, że "ja tym nigdy płacił nie będę, bo to tylko dla młodych". Czy to nam się podoba czy nie, unikanie kontaktu z kartą płatniczą z roku na rok będzie coraz bardziej uciążliwe.

Z magnetycznym paskiem

Karta, odczytywana w specjalnych elektronicznych terminalach (w bankomacie, w sklepie itp.), otwiera dostęp do pieniędzy zdeponowanych na koncie lub pożyczonych w banku (karta kredytowa). Większość kart wyposażona jest w pasek magnetyczny, na którym zapisano wszystkie potrzebne dane identyfikacyjne. Rozwój technologii jest jednak tak szybki, że niedługo karty z paskiem magnetycznym zastąpimy zapewne kartami mikroprocesorowymi (mikroprocesor to element elektroniczny, gromadzący i przetwarzający zgromadzone na nim informacje), uchodzącymi za jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu.
Karty płatnicze dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od wybranego kryterium. Najprościej na debetowe, obciążeniowe i kredytowe.
Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że na początek każdy styka się z kartą debetową. Jest to bowiem podstawowy dodatek, umożliwiający wygodne korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na naszym bankowym rachunku - tym, na który wpływają wynagrodzenia, emerytury, renty.

Razem z rachunkiem

Karta debetowa jest najpopularniejszym rodzajem plastikowego pieniądza. Niemal każdy bank zaoferuje ją nam do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Najprawdopodobniej będzie to jedna z dwóch popularnych kart: Visa Electron _lub _Maestro. Działają one w dwóch konkurencyjnych wielkich systemach, ale w przypadku podstawowych zastosowań (płacenie w sklepach i korzystanie z bankomatów) trudno dopatrywać się między nimi znaczących różnic.
Karta debetowa pozwala dokonywać transakcji do wysokości salda na rachunku, powiększonego o przyznany przez bank debet. Taka jest definicja - saldo to nic innego jak kwota zgromadzona na rachunku, a debet to pewnego rodzaju pożyczka, przyznana przez bank. Jeżeli więc z różnych przyczyn zabraknie nam pieniędzy na koncie, będziemy mogli wykorzystać debet. Uwaga: debet jest oprocentowany! Jeżeli z niego skorzystamy, zapłacimy odsetki. W zależności od wysokości i regularności wpływów na konto bank może nam udzielić debetu w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niestety, w większości przypadków banki każą sobie płacić także za tzw. gotowość, co oznacza, że nawet jeśli nie wykorzystujemy przyznanego debetu, z naszego rachunku będą pobierane pewne opłaty. Jeżeli więc nie potrzebujemy, zrezygnujmy z oferowanego debetu.
Ile kosztuje korzystanie z karty płatniczej - debetowej? Nie tak drogo. Zdarzają się banki oferujące karty zupełnie za darmo - inne pobierają opłaty nie przekraczające w sumie kilkudziesięciu złotych rocznie. W większości przypadków transakcje przeprowadzane kartami debetowymi nie są obciążane prowizjami. Nieco gorzej jest w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu - w przypadku bankomatów własnego banku prowizji nie zapłacimy, ale pobranie gotówki z urządzeń obcej instytucji może kosztować. Zazwyczaj kilka złotych, ale warto to sprawdzić w regulaminie usług bankowych.

Na kredyt

Karta kredytowa to zupełnie inna bajka. Jest plastikowa, z paskiem magnetycznym i tej samej wielkości co debetowa, ale na tym podobieństwa się kończą. Aby korzystać z karty kredytowej nie musimy posiadać rachunku bankowego. Wystarczy tzw. zdolność kredytowa. W uproszczeniu: karta kredytowa to nic innego jak kredyt udzielony przez jeden z banków komercyjnych - kredyt wygodny, bo korzystamy z niego w wybranym przez siebie momencie i w odpowiedniej (akurat potrzebnej) wysokości, ale dość drogi. Jednak, gdy spłata zadłużenia zostanie dokonana w określonym przez bank terminie (zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od chwili transakcji), nie obciąża się kredytobiorcy odsetkami.

Z "obciążeniem"

Mówiąc o plastikowym pieniądzu często wspomina się o szczególnym jego rodzaju - kartach obciążeniowych. Wydawane są one klientom, którzy posiadają rachunek w banku przez pewien okres. Posiadacz karty korzysta z pieniędzy banku do kwoty ustalonej limitem, który nie jest zależny od bieżącego salda rachunku. Jest to swoista pożyczka, na którą umawiamy się z bankiem. Dodajmy - pożyczka związana z rachunkiem (odmiennie niż w przypadku karty kredytowej).
jacek Świder

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski