MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kartą wygodniej (1)

Redakcja
Koniec z czekami wydawanymi do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych - postanowił największy polski bank, PKO BP SA, szczególnie popularny wśród seniorów, którzy powierzają mu chętnie swoje oszczędności i prowadzenie rachunków, na które przesyłane są emerytury czy renty. Czeki wydane klientom do końca 2005 r. mogą być wykorzystywane do końca września 2006 r. Bank swoją decyzję odnośnie czeków tłumaczy zwiększonymi kosztami ich obsługi, a klientom proponuje zmianę wieloletnich przyzwyczajeń i korzystanie z kart płatniczych, które znajdują się w posiadaniu już prawie 20 mln Polaków.

To nie takie straszne

W tym i następnych wydaniach "Dziennika Seniora" postaramy się wyjaśnić podstawowe zasady korzystania z wydawanych przez banki kart płatniczych. Opowiemy o ich rodzajach i zwrócimy szczególną uwagę na sprawy bezpieczeństwa. Porównamy oferty różnych banków i poradzimy, jak korzystać z karty, aby nie ponosić dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.

Niestety, wciąż niewiele jest wśród nich osób "w drugiej połowie życia", tradycyjnie nieufnych wobec "nowinek". Tymczasem nie taki diabeł straszny - posługiwanie się kartami płatniczymi jest łatwe i o niebo bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie gotówki. Przekonali się o tym niedawno mieszkańcy Nowej Huty. Prasa donosiła o serii napadów na starszych ludzi, pobierających w tamtejszych placówkach bankowych znaczne kwoty. Złodzieje obserwowali swoje ofiary, aby napadać je później na klatkach schodowych nowohuckich bloków.
Mamy wiele rodzajów kart płatniczych: debetowe, kredytowe, obciążeniowe itd. Podstawową jest karta debetowa - związana z rachunkiem w banku i obciążająca ten rachunek w momencie dokonania zakupów lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. Karta taka umożliwia również - po złożeniu przez użytkownika specjalnego wniosku - zadłużanie się do określonej kwoty, zwanej debetem. Debet pozwala wydać więcej niż mamy na naszym bankowym rachunku.
Aby skorzystać z karty debetowej, musimy znać i zapamiętać tzw. kod PIN, czyli ciąg czterech cyfr. Kod ten będzie nam za każdym razem otwierał dostęp do naszych pieniędzy, bezpiecznie spoczywających w banku.
Dla większego bezpieczeństwa możemy zażądać ograniczenia maksymalnej wysokości jednorazowej transakcji dokonywanej za pomocą karty, a działający non stop system bankowych zabezpieczeń pozwoli o każdej porze zablokować kartę, którą zgubimy lub - nie daj Boże - ktoś ją nam ukradnie. Karta debetowa ma zazwyczaj także dzienny limit wydatków, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania.
JACEK ŚWIDER

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski