Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Dzielnica sanktuariów. [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Centrum „Nie lękajcie się!”, a w nim Sanktuarium Jana Pawła II oraz nowe okno na cały Kraków - dzwonnica i zarazem wieża widokowa, której budowa skończyła się w zeszłym roku
Centrum „Nie lękajcie się!”, a w nim Sanktuarium Jana Pawła II oraz nowe okno na cały Kraków - dzwonnica i zarazem wieża widokowa, której budowa skończyła się w zeszłym roku Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, Dzielnica X Swoszowice. Dziś zaglądamy w te rejony Krakowa, które przede wszystkim kojarzymy z sanktuariami (mowa tu o dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki), a także z uzdrowiskiem (dzielnica X Swoszowice).

„Dziewiątka” jest najmniej liczną dzielnicą Krakowa, ma niecałe 15,1 tys. stałych mieszańców.

Część dzielnicy IX stanowią Łagiewniki - dawna wieś położona na prawym brzegu rzeki Wilgi, niegdyś własność rycerska. Obecnie Łagiewniki słyną jako światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego, do którego pielgrzymują miliony wiernych, by modlić się przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Faustyny. Nieopodal ulokowane jest najnowsze sanktuarium w Krakowie - św. Jana Pawła II. Wkrótce przejście z jednego sanktuarium do drugiego ułatwi powstająca czterdziestometrowa kładka nad Wilgą.

Drugą, równorzędną częścią „dziewiątki” jest Borek Fałęcki, nad którym dominuje Góra Borkowska z kościołem Matki Bożej Zwycięskiej. To również tereny dawnej wsi. Po raz pierwszy nazwa Borek (związana z istnieniem w tej okolicy lasu iglastego, czyli boru) jest wzmiankowana w źródłach w 1382 roku. Pierwszym właścicielem Borku mogła być osoba zwana Fałek (Chwałek).

W 2. połowie XIX i na przełomie XIX i XX wieku nastąpił na tym obszarze rozwój przemysłu. Między innymi w 1906 r. Bernard Liban uruchomił zakład pod nazwą Pierwsza Galicyjska Fabryka Sody Amoniakalnej, przedsiębiorstwo wykupione następnie przez międzynarodowy koncern Solvay. Pracownikiem zakładów Solvay w czasie okupacji był Karol Wojtyła. Z kolei w 1905 r. w Borku Fałęckim została wybudowana huta żelaza z piecem martenowskim i walcownią, a w latach międzywojennych działała cegielnia.

W dzielnicy tej znajduje się Park Handlowy Zakopianka, który w chwili otwarcia (w 1998 roku) był największym tego typu obiektem handlowym w Polsce. Natomiast skrzyżowanie ulic Zakopiańskiej i Zawiłej jest jednym z głównych wjazdów do miasta i - niestety - jednym z najbardziej zaśmieconych reklamami miejsc w Krakowie. Właśnie trwają prace nad uchwałą krajobrazową, która ma uporządkować pod tym względem wloty do miasta, byśmy nie musieli się ich wstydzić

to tu jeżdżono do wód

W dzielnicy X Swoszowice mieszka obecnie 26,1 tys. osób.

Na terenie „dziesiątki” znajdują się historyczne miejscowości: Jugowice, Swoszowice, Opatkowice, Wróblowice, Rajsko, Soboniowice, Kosocice, Zbydniowice. Jugowice zostały włączone do Krakowa w 1941 r., pozostałe miejscowości w 1973 roku.

Na terenach wsi od lat 80. XIX do początku XX w. wznoszono forty Twierdzy Kraków.

Zaś magnesem, który przyciągał w te rejony, były Swoszowice z siarczkowymi wodami leczniczymi. W tutejszym uzdrowisku leczył się m.in. Hugo Kołłątaj.

Zapraszamy do przyjrzenia się tym okolicom!

Nasz cykl

Jak wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice.
Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. W środę Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski