Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy aktywne panie

Barbara Ciryt
Gospodyniom z Baranówki niewiele brakowało w ubiegłym roku, żeby zdobyć tytuł „Najlepszego Koła” w regionie podkrakowskim
Gospodyniom z Baranówki niewiele brakowało w ubiegłym roku, żeby zdobyć tytuł „Najlepszego Koła” w regionie podkrakowskim Fot. Barbara Ciryt
Akcja. „Dziennik Polski” przygotował plebiscyt na „Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich” i „Najlepszą Gospodynię” z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego. Docenimy kobiety, które cieszą się zaufaniem i szacunkiem otoczenia.

Koła gospodyń wiejskich są uznawane za fenomen. Działają w podkra­kowskich wioskach od kilkudziesięciu lat. Aktywne panie i wiejskie organizacje kobiece w sobie wiadomy sposób potrafią połączyć dwie różne rzeczy: kultywowanie tradycji i wprowadzanie nowoczesności do wsi. Należy się im uznanie.

Dla nich „Dziennik Polski” przeprowadza plebiscyt – zabawę i rywalizację, zapraszając kobiety z pięciu powiatów: krakowskiego, miechowskiego, myśle­nickiego, pro­szowickiego i wielickiego.

Plebiscyt będzie trwał od 7 lutego do 24 marca. Głosowanie odbędzie się poprzez sms-y i kupony, które będziemy drukować na stronie powiatu krakowskiego. Od dziś do 18 lutego czekamy na zgłoszenia kandydatów. Do finału nasi Czytelnicy wybiorą po trzy koła i po trzy gospodynie z każdego po­wiatu. Całość zakończy się wręczeniem nagród dla laureatów. Mamy dla nich sprzęt gospodarstwa domowego.

Nikt lepiej niż panie z kół gospodyń wiejskich nie umie piec, gotować, szyć, haftować, wić wieńców dożynkowych, organizować wycieczek, aktywizować społeczności swoich wsi. Trudno przecenić działalność organizacji kobiecych. Niejednokrotnie na naszych łamach chwaliliśmy je za nieustanną gotowość do pomocy parafiom, gminom, instytucjom przy organizacji imprez.

– Nikt nie wyobraża sobie lokalnych uroczystości bez gospodyń wiejskich w pięknych ludowych strojach. W krakowskich gorsetach, haftowanych bluzkach i kwiecistych spódnicach – nie mają sobie równych. Są filarem kultury i tradycji lokalnej – mówią o nich szefowie gmin i dyrektorzy ośrodków kultury.

Dla kobiet wiejskich nie ma rzeczy niemożliwych, one potrafią tańczyć, układać wiersze, śpiewać piosenki, wystawiać sztuki teatralne. Jeśli trzeba, pojadą reprezentować swoją gminę do Warszawy lub Brukseli. Panie z KGW mają już na swoim koncie remonty remiz strażackich, organizację zajęć świetlicowych dla dzieci, ale potrafią też zadbać o swoją kondycję, nie jest im obce chodzenie z kijkami i wyjazdy na wycieczki.

Koła gospodyń wiejskich to skarby polskich wsi. W pięciu podkra­kowskich powiatach mamy ponad 300 kół, które skupiają kilkanaście tysięcy pań. „Dziennik Polski” organizuje dla nich plebiscyt po raz trzeci.

Przez dwa minione lata kobiety udowodniły, że potrafią nie tylko rywalizować, ale doceniać się nawzajem. Podczas ubiegłorocznego finału plebiscytu w Domu Polonii, gdzie zwycięskim i rozśpiewanym paniom wręczaliśmy nagrody, upominki, dyplomy i statuetki, nie zabrakło słów uznania zarówno od szefów „Dziennika Polskiego”, jak i władz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, ale także wzajemnej życzliwości kobiet z różnych kół gospodyń wiejskich i odległych miejsc.

Przypomnijmy, że wówczas dla Najlepszej Gospodyni, Stefanii Ślusarczyk z Nawojowej Góry (powiat krakowski) bukiecik kwiatów przywiozła zdobywczyni trzeciego miejsca, Stanisława Myrda z Kozłowa (powiat miechowski).

– Czytałam o jej 9 wnukach, 11 prawnukach, które mówiły, że ich babcia jest najlepsza. Pewnie dała im wiele miłości, skoro tym samym się odwdzięczają – mówiła Stanisława Myrda. Wyczytała w „Dzienniku Polskim”, że wnuki pani Stefanii chwaliły swoją babcię, że najsmaczniej gotuje, najlepiej śpiewa i najpiękniej się uśmiecha. Grażyna Domanus z Jasienicy (powiat myślenicki), zdobywczyni drugiego miejsca, bez cienia zazdrości przekonywała: Pani Stefania zasłużyła na pierwsze miejsce.

Wśród Kół Gospodyń Wiejskich królowały wówczas panie z Węgrzc Wielkich (powiat wielicki). – Kobiety zawsze lubią rywalizować, ale także robić wiele dobrego dla innych – podkreślała Barbara Krupa, przewodnicząca KGW Węgrzce Wielkie. Wtórowały jej zdobywczynie drugiego miejsca z Baranówki oraz trzeciego z Prandocina Wysiołka.

Dajemy paniom – poprzez plebiscyt – kolejną szansę na rywalizację, współpracę, mobilizację. Ale także na integrowanie się, wzajemne podpatrywanie swoich działań i możliwość zaprezentowanie swoich talentów.

TRZECIA EDYCJA PLEBISCYTU

Czas trwania. Plebiscyt „Dziennika Polskiego” będzie przeprowadzony etapowo od 7 lutego do 24 marca.

Czekamy na zgłoszenia!
Kandydatów do tytułu „Najlepsza Gospodyni” i „Najlepsze Koło Gospodyń” mogą zgłaszać Czytelnicy, organizacje, gminy i ośrodki kultury z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, myśle­nic­kiego, proszowickiego i wielickiego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 18 lutego.
1. pocztą na adres: „Dziennik Polski”, Al. Pokoju 3, 31-548 Kraków, z dopiskiem na kopercie: „Najlepsza Gospodyni” lub „Najlepsze Koło Gospodyń”.
2. e-mailem na adres: [email protected]
3. telefonicznie na nr: 012 61 99 255.

Jak głosować?

Głosowanie w dwóch etapach zostanie przeprowadzone przez sms-y i kupony.

- I etap (powiatowy). Kupony będą drukowane od 12 do 28 lutego. Na jednym kuponie można głosować na jednego kandydata w każdej kategorii. Kupony należy dostarczyć do redakcji do 3 marca, albo przesłać pocztą z dopiskiem „Najlepsza Gospodyni“ lub „Najlepsze Koło Gospodyń“.

Głosowanie przez sms (poprzez zakup e-wydania Dziennika Polskiego) trwa od 21 lutego do 5 marca do godz. 11:59:59. Zakupu e-wydania – poprzez przesłanie sms na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT) w treści wpisując GOSP. oraz numer kandydata lub KOLOGOSP. oraz numer kandydata z list, które opublikujemy 21 lutego.

Z każdego powiatu wyłonimy po trzech finalistów w każdej kategorii. Oni przejdą do II etapu plebiscytu.

- II etap. Będzie trwał od 7 do 21 marca. Kupony będą drukowane od 7 do 14 marca. Należy je dostarczać do redakcji do 18 marca. Głosowanie sms potrwa do 21 marca do godz. 23.59.59. Czytelnik może wysłać dowolną ilość kuponów lub SMS-ów. Wyniki opublikujemy w „Dzienniku Polskim” i na www.dziennikpolski24.pl do dnia 20 kwietnia 2014 roku.

REGULAMIN >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski