MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie wyremontują drogi i przepusty

Aleksander Gąciarz
Komunikacja. Gminy Gołcza i Książ Wielki dołożą w tym roku po 300 tysięcy złotych do remontów dróg powiatowych na swoim terenie. Wykonanie inwestycji jest planowane na trzeci kwartał.

Na terenie gminy Gołcza planowane prace obejmą przebudowę ponad jednego kilometra drogi między Wysocicami a Barbarką (w kierunku Skały). Wójt Lesław Blacha przyznaje, że bardzo zależało mu na tej inwestycji.

– Już w ubiegłym roku ją planowaliśmy, ale ostatecznie musiała zostać odłożona o rok. To droga przez centrum Wysocic. Znajduje się przy niej zabytkowy, trzynastowieczny kościół. Przyjeżdża tam sporo osób z zewnątrz, a droga jest w fatalnym stanie – tłumaczy. Remont, oprócz ułożenia nowej nawierzchni, przewiduje wytyczenie pasa dla pieszych.

Poza tym na terenie gminy powstaną dwa przepusty odwodnieniowe w Ulinie Wielkiej i Gołczy (w kierunku na Wielkanoc). W gminie liczą, że być może z oszczędności poprzetargowych w Ulinie uda się również udrożnić rowy na odcinku między remizą OSP a kościołem.

W gminie Książ Wielki zostaną przebudowane dwa odcinki dróg powiatowych we wsiach Cisie (1,55 km) i To­chołów (1,5 km). Obie znajdują się w złym stanie. W Cisiu co prawda asfalt ma kilkanaście lat, ale mocno „odczuł” ruch kursujących tamtędy ciężkich pojazdów z drewnem. Zgodnie z kosztorysem inwestorskim remont obu dróg powinien kosztować prawie 700 tys. zł, ale wójt Marek Szopa również liczy, że po przetargu cena okaże się niższa.

W Cisiu w planie jest również przebudowa przepustu.

– Dotychczasowy przepust okularowy nie sprawdza się. Woda płynąca od strony lasu niesie ze sobą gałęzie, które zatrzymują się na przepuście i blokują przepływ – mówi wójt Szopa. Dlatego w miejsce dwóch rur o średnicy 80 cm ma pojawić się przepust o wymiarach 3 metry na 1 metr.

Rzecznik prasowy miechowskiego starostwa Ryszard Nasada przypomina, że tradycja współfinansowania remontów dróg powiatowych przez gminy ma już kilkuletnią tradycję. – Co roku tworzy się plan wspólnych działań na podstawie zgłaszanych przez gminy potrzeb w zakresie poprawy infrastruktury drogowej. Gdy wójt lub burmistrz zadeklaruje pokrycie połowy wartości zadania, powiat dokłada drugą część i w ten sposób zwiększa się liczbę zmodernizowanych dróg powiatowych – mówi Ryszard Nasada.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski