MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizytówka, czyli Biblioteka Kraków

Urszula Wolak
Czy Skład Solny jako Biblioteka Kraków, okaże się miejscem idealnym dla czytelników?
Czy Skład Solny jako Biblioteka Kraków, okaże się miejscem idealnym dla czytelników? fot. Michał Gąciarz
Inwestycja. Cztery odziały miejskich wypożyczalni książek będą miały jedno centrum. Znajdzie się ono w zabytkowym Składzie Solnym

Reforma bibliotek w Krakowie staje się faktem. Rada Miasta przyjęła bowiem uchwałę o połączeniu Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej oraz Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w jedną samorządową instytucję kultury. Będzie ona działać pod nazwą - Biblioteka Kraków. Ma znajdować się w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu.

Czy skorzystają czytelnicy?

- Połączenie czterech miejskich bibliotek pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów materialnych i jednoczesne czerpanie z wiedzy i doświadczenia wieloletnich pracowników dzielnicowych bibliotek - tłumaczy Maciej Grzyb, dyrektor Biura Prasowego Miasta Krakowa. Bibliotekarze mają, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta, stać się pracownikami Biblioteki Kraków i zachować takie same, jak dotychczas, uprawnienia wynikające z ich stosunku pracy.

Zmiany, które wprowadzają urzędnicy, najwięcej korzyści przyniosą czytelnikom. - Nowy sposób funkcjonowania, dostosowanie metod działania do wyzwań współczesności, innowacyjne sposoby promocji czytelnictwa i wydarzeń związanych z literaturą - to m.in. cele, które zostaną osiągnięte dzięki planowanej reformie - wymienia Maciej Grzyb.

Razem w Mieście Literatury UNESCO

Proces łączenia bibliotek jest efektem uzyskania przez Kraków tytułu Miasta Literatury UNESCO. Co, jak zwraca uwagę Maciej Grzyb, wiązało się z obowiązkami nałożonymi na miasto.

- Kraków realizuje więc dziś przedstawiony UNESCO program, w którym szczególne miejsce zajął projekt stworzenia spójnego modelu funkcjonowania bibliotek publicznych - stwierdza.

Robert Piaskowski - koordynator projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO - ocenia, że integracja czterech miejskich bibliotek pomoże w lepszej identyfikacji istniejących filii i wpłynie na ich rozpoznawalność wśród mieszkańców.

Piaskowski uważa również, że zintegrowane centrum stanie się mocniejszą kartą przetargową w negocjacjach z wydawcami na zakupy biblioteczne, pozwoli na bardziej efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, a także na sprawniejsze zarządzanie połączonym już katalogiem.

Opinię Piaskowskiego potwierdzają urzędnicy, którzy uważają, że Miasto przekonuje też, że projekt połączenia instytucji nie tylko usprawni funkcjonowanie bibliotek, ale też ułatwi zabieganie o wspólne interesy. Chodzi przede wszystkim o pozyskiwanie środków z funduszy miejskich, ogólnopolskich i europejskich, w tym szczególnie ze środków w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego budżet na lata 2016--2020 wyniesie łącznie ponad 660 mln zł.

Z jedną kartą tramwajem i po książki

Projekt zakłada także wdrażanie jednolitych systemów bibliotecznych oraz jednolitej identyfikacji wizualnej.

- W planach jest zintegrowanie karty bibliotecznej z Krakowską Kartą Miejską. To najlepsza droga do nowoczesnej, centralnej biblioteki i czytelni, funkcjonalnej i stosownie wyposażonej, która również pełniłaby funkcje związane z krakowskim i narodowym dziedzictwem książki i języka polskiego - zapowiada Grzyb.

Skład Solny, czyli przylądek czytelników

Robert Piaskowski, który jest także jednym z ekspertów w zespole do spraw połączenia bibliotek, uważa, że Kraków jako pierwsze słowiańskie Miasto Literatury UNESCO zasługuje na ogólnodostępną, reprezentacyjną bibliotekę miejską, która stanie się czytelniczym symbolem miasta. - Potrzebujemy nowoczesnej, otwartej przez całą dobę mediateki oraz centrum edukacji literackiej i bibliotecznej, miejsca które będzie pozytywnie promieniować na filie terenowe i wzmacniać ich społeczne funkcje - stwierdza.

Jego zdaniem, poprzemysłowe, rewitalizowane Zabłocie i jego położenie - sąsiedztwo bulwarów Wisły i dynamicznie rozwijającej się kolei aglomeracyjnej, jak żadne inne miejsce nadaje się na siedzibę dla takiej biblioteki.

Biblioteki otoczonej zieloną przestrzenią, zapraszającej do spędzania czasu rodziny z dziećmi, biblioteki czerpiącej z najlepszych wzorców w Polsce i na świecie.

Historia kulturalnej soli na Zabłociu

Skład Solny od lat budził zainteresowanie wielu instytucji kultury w mieście. W 2008 roku głośno było o tym, że stanie się on siedzibą Krakowskiego Biura Festiwalowego, jak i - po dobudowaniu sali koncertowo-konferencyjnej - orkiestry Sinfonietty Cracovii.

Później proponowano, by ze Składu uczynić Dom Literatury. Miały się tam znajdować m.in. interaktywne wystawy poświęcone literackiej spuściźnie noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, a także Stanisława Lema.

Pomysł został nawet wstępnie przedstawiony ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, który, jak mówiła nam w 2012 roku Magdalena Sroka - zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta - odniósł się do niego z wielkim zainteresowaniem.

Zapowiadano, że „Dom Literatury” powinien zostać otwarty dla zwiedzających w 2017 lub 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski