Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiśniowa. W środę w GOKiS zewsząd będzie rozbrzmiewała gwara

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
"Bajania nad Krzyworzeką" odbędą się w GOKIS w Wiśniowej
"Bajania nad Krzyworzeką" odbędą się w GOKIS w Wiśniowej Katarzyna Hołuj
W środę (26 października) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu będzie można posłuchać ludowej gwary odbędzie się tam bowiem Przegląd Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych „Bajania nad Krzyworzeką”.

Jego głównym celem jest podtrzymanie tradycji gwarowych w Wiśniowej i okolicy i zachęcenie młodych do uczenia się jej i używania.
Jak mówi Joanna Juras, prezes Stowarzyszenia Artystycznego Teatr, Kultury i My w Wiśniowej i pracownik GOKiS Wiśniowa, swój udział w konkursie potwierdziło 34 grup i indywidualnych wykonawców.
Na scenie obok gawędziarzy wystąpią śpiewacy i instrumentaliści. Ci ostatni zarówno solo jak i w parach złożonych z mistrza i ucznia.
Prezentacje przygotowali m.in. Banda Burek z Wiśniowej, Zenona Zając ze Skrzydlnej, Mszaniczanki z Mszany Dolnej, Konrad Morajka z Przenoszy, uczniowie z Wiśniowej i Kobielnika oraz przedszkolaki z Wierzbanowej i Wiśniowej. Jak widać, będzie pełna rozpiętośc wiekowa od przedszkolaków począwszy nad seniorach skończywszy. Będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych.
Jury oceni m.in. wybór tematu, zachowanie ludowego charakteru występu, czystość gwary, poprawną dykcję, ale też strój.
Przegląd rozpocznie się o godz. 9.

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Przypomnijmy, że w 2018 roku wdany został prawie 300-stronicowy słownik gwary wiśniowskiej. Słówka i związki frazeologiczne zebrali studenci z Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ, którzy razem z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej pracowali nad projektem „Wiśniowsko godka - językowe dziedzictwo Wiśniowej”.
W ramach tego samego projektu powstał też internetowy słownik gwary lludowej „Wiśniowsko godka” dostępny pod adresem http://wisniowskogodka.gokis-wisniowa.pl
Kto ma ochotę możne sprawdzić co znaczą słowa: dziopa, bagnieć, bajtlok, pobantosić, albo takie związki frazeologiczne jak „chodzić na baciarki” lub „ozonić się na bok”.

Żeby zebrać ten materiał studenci przeprowadzili wywiady z ponad 70 mieszkańcami gminy Wiśniowa, w których najstarszy miał 90 lat.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski