Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna emigracja polskich programistów i informatyków

Dorota Dejmek
Sieć firm IT umożliwia programistom pracę bez opuszczania Polski
Sieć firm IT umożliwia programistom pracę bez opuszczania Polski Fot. 123RF
Kariera. Możliwości technologiczne, jakimi dziś dysponuje świat, pozwalają nie tylko na pracę w dowolnym miejscu na ziemi, ale też dla dowolnego klienta, bez względu na specyfikę i branżę.

Polscy programiści już dziś uczestniczą w międzynarodowych projektach, a dzięki nowym technologiom i elastycznym formom zatrudnienia wcale nie muszą opuszczać kraju. Według danych ABSL, 80 proc. firm IT działających w Polsce świadczy usługi dla Europy Zachodniej, a co drugi taki podmiot realizuje usługi dla Ameryki Północnej.

W obliczu globalnego deficytu talentów, zachodnioeuropejskie firmy czy amerykańskie start-upy coraz chętniej sięgają po programistów z Europy Wschodniej, w tym także z Polski. Z potencjału polskich programistów czerpie garściami branża SSC/BPO - to w dużej mierze dzięki outsourcingowi usług informatycznych Warszawa, Kraków czy Wrocław wyrastają na ważne ośrodki IT w Europie.

- Polski programista wcale nie musi przekraczać oceanu, aby osiągnąć sukces - komentuje Bartosz Kaczmarczyk, prezes Grupy Kapitałowej Loyd, do której należy Loyd IT Solutions. - Dekadę temu uwaga zagranicznych przedsiębiorstw IT kierowała się w stronę Polski przez wzgląd na kilkakrotnie niższe koszty zatrudnienia pracownika. Pozyskanie profesjonalistów z Europy Wschodniej pozwalało zagranicznym podmiotom na znaczne oszczędności.

Bartosz Kaczmarczyk wyjaśnia, że obecnie nasz rynek powoli się stabilizuje i są zawody, w których zarobki nie ustępują tym zagranicznym, a o wirtualnej emigracji polskich programistów zadecydowały ich kompetencje.

- Wiele przedsiębiorstw zagranicznych przekonało się, że warto oddelegować pewne projekty poza firmę, a także poza kontynent i zainwestować w polskich programistów, nawet jeśli to kosztuje więcej niż kiedyś - mówi prezes.

Możliwości technologiczne, jakimi dzisiaj dysponuje obecnie świat pozwalają programistom i informatykom nie tylko na pracę w dowolnym miejscu na ziemi, ale przede wszystkim na prace dla dowolnego klienta bez względu na specyfikę i branżę.

- Dzisiaj mieszkaniec wsi o populacji nieprzekraczającej 300 osób może pracować np. jako Technical Account Manager dla Google czy Software Development Engineer dla Microsoft, będąc na równi pod względem umiejętności i wiedzy z kolegami z Doliny Krzemowej - zaznacza Piotr Kiser, dyrektor marketingu Ailleron SA. - Technologia pozwala na dostęp do międzynarodowego know-how czy wewnętrznych materiałów firm. Za jej pośrednictwem możemy przeprowadzać szkolenia m.in. w formie webinarów lub uczestniczyć w webkonferencjach.

Globalny rynek IT trapi głód profesjonalistów. Jak szacuje Komisja Europejska, do 2020 r. w samej Europie będzie aż 825 tysięcy niewypełnionych wakatów dla specjalistów IT. Z kolei rozbudowana sieć lokalizacji firm IT w Polsce umożliwia rodzimym programistom pracę w wybranym miejscu, bez opuszczania kraju. Na mapie rozwoju branży coraz bardziej liczą się: Rzeszów, Poznań, Bielsko-Biała, Białystok i Lublin. Z tych lokalizacji polscy programiści mogą „wirtualnie emigrować” do międzynarodowych, prestiżowych projektów.

- Wirtualni emigranci, w odróżnieniu od emigrantów zarobkowych, nie muszą wyjeżdżać z kraju, aby zarabiać satysfakcjonujące pieniądze - dodaje Bartosz Kaczmarczyk. - Dynamiczny rozwój sektora ICT oraz równoległy wzrost branży SSC/BPO dają polskim programistom perspektywy rozwoju zawodowego w kraju. Rodzime talenty przyciągają uwagę zagranicznych podmiotów i tym samym zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Polski. Wybierając karierę w kraju programiści mogą dziś liczyć na podobne benefity i warunki finansowe jak pracując za granicą. Z perspektywy polskiej gospodarki warto podkreślić, jak ważne jest, aby zostali w kraju, rozwijali tutaj swoją karierę i budowali kapitał społeczny.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski