Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna na rynku pracy. Najlepsza prognoza dla Polski od ostatnich 26 kwartałów

Źródło: ManpowerGroup
archiwum
91 procent pracodawców deklaruje chęć powiększania zespołów.

Jak pokazują wyniki Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, prognoza dla rynku pracy w Polsce jest nie tylko optymistyczna, ale też najlepsza od ostatnich sześciu lat. Pozytywne wyniki na II kwartał odnotowano we wszystkich 6 badanych regionach oraz w 8 z 10 badanych sektorach kraju. Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji triumfują produkcja przemysłowa, handel detaliczny i hurtowy oraz budownictwo.

Pracodawcy w Polsce są optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na poziomie +12 proc. W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła o 4 punkty procentowe, natomiast w porównaniu rok do roku utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

W ośmiu - z 10 badanych - sektorach kraju prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2017 r. jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano w sektorze produkcji przemysłowej, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +20 proc. Optymizm jest również zauważalny w branżach handel detaliczny i hurtowy oraz budownictwo, gdzie wyniki wynoszą odpowiednio +17 proc. i +15 proc., podczas gdy prognoza dla sektorów finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz transport/logistyka/komunikacja wynosi +14 proc. Umiarkowany optymizm cechuje pracodawców z sektorów restauracje/hotele i rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, gdzie uzyskano wyniki na poziomie odpowiednio +10 proc. i +9 proc. Niemniej jednak w sektorze energetyka/gazownictwo/wodociągi odnotowano wynik na poziomie - 4 proc.

W ujęciu kwartalnym polepszenie prognoz nastąpiło w sześciu - z dziesięciu badanych - sektorach. Największy wzrost - aż o 18 punktów procentowych - odnotował sektor finanse/ ubezpieczenia/nieruchomości/usługi. W handlu detalicznym i hurtowym odnotowano poprawę o 7 punktów procentowych, a w sektorze instytucje sektora publicznego wynik wzrósł o 4 punkty procentowe. Niemniej jednak w trzech sektorach odnotowano spadek, w tym w sektorze budownictwa, gdzie wynosi on aż 9 punktów procentowych.

W porównaniu do II kwartału 2016 r. pogorszenie prognoz miało miejsce w pięciu - z 10 badanych - sektorach. Spadek o 5 punktów procentowych odnotowano w sektorach budownictwo i energetyka/gazownictwo/wodociągi, z kolei w sektorze restauracje/hotele wynosi on 4 punkty procentowe. Poprawę wyników odnotowano w czterech sektorach. Największy wzrost - aż o 10 punktów procentowych - odnotowuje sektor finanse/ ubezpieczenia/nieruchomości/ usługi, natomiast prognozy dla sektorów rolnictwo/leśnictwo/ rybołówstwo i produkcja przemysłowa uległy poprawie o odpowiednio 8 i 7 punktów procentowych.

We wszystkich badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2017 r. jest dodatnia. Najwyższy wynik, tj. +16 proc., prognozowany jest w regionie południowo-zachodnim. Optymizm panuje również na północny i w regionie północno-zachodnim, gdzie wyniki wynoszą odpowiednio +14 proc. i +12 proc. Optymizm cechuje też pracodawców z regionu wschodniego, gdzie prognoza wyniosła +11 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski