MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigilijny barszcz. Przepis Dominiki Wójciak na idealne postne danie

Dominika Wójciak
Idealny postny barszcz nie jest trudny do zrobienia, o ile pamięta się o podstawowej zasadzie porządnego, uczciwego gotowania, czyli o jakości produktów. Buraki na barszcz muszą być najlepsze!

Powinny być podłużne, średniej wielkości, nieprzerośnięte. Takie mają najwięcej smaku, który oddadzą do wywaru razem z intensywnym, ciemnopurpurowym kolorem. Równie ważne, co buraki, są w barszczu pozostałe składniki. Ponieważ wigilijny barszcz to wywar z samych jarzyn i przypraw, trzeba zachować odpowiednie proporcje. Buraków, jarzyn, przypraw ma być dużo, wody zaś ledwie tylko tyle, by przykryła jarzyny.

Dzięki temu barszcz będzie gęsty, esencjonalny i pełen smaku. Gotując barszcz, nie można pominąć czosnku, może być go nawet więcej niż w poniższym przepisie, ile komu smakuje. Nie wolno pominąć też ani grzybów, ani śliwki, to one podkręcą wywar i nadadzą mu głębi.

Składniki na ok. 4 l barszczu: 3 kg podłużnych buraków, 1 korzeń selera, 3 marchewki, 3 korzenie pietruszki,3 cebule, 3 kwaśne jabłka (np. szara reneta), 1 garść suszonych grzybów, 4-6 wędzonych węgierek, 1 główka czosnku, 5 kulek ziela angielskiego,1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,2 listki laurowe, 2 łyżeczki suszonego majeranku, 0,5-1 litra zakwasu z buraków, sól, świeżo mielony czarny pierz

Przygotowanie: 1 kg buraków umyj, ułóż na blasze do pieczenia. Przykryj folią lub papierem do pieczenia i piecz godzinę w piekarniku (180˚C). Buraki możesz także ugotować na parze, pamiętaj, by piec lub gotować buraki w skórce. Gwarantuje to zamknięcie wszystkich soków w środku bulwy.

Pozostałe buraki obierz i pokrój w cienkie plastry. Im cieńsze, tym lepiej. Włóż do bardzo dużego garnka, w którym będziesz gotować barszcz.

Wszystkie jarzyny umyj i obierz. Jabłka umyj i pokrój w ćwiartki. Jarzyny pokrój w plasterki i razem z grzybami, śliwkami oraz czosnkiem włóż do garnka i zalej całość ok. 4 l zimnej wody tak, by warzywa były przykryte. Dodaj ziele, pieprz w ziarnach, liście laurowe, 1 łyżeczkę roztartego majeranku i 1 łyżkę soli i bardzo powoli zagotuj.

Gdy wywar zawrze po raz pierwszy, od razu skręć ogień na mały i trzymaj wywar na bardzo wolnym ogniu, starając się nie doprowadzać do wrzenia. Tak gotuj wywarok. 40-50 minut. Powolne gotowanie gwarantuje piękny, purpurowy, nasycony kolor i głęboki smak barszczu. Kiedy buraki w wywarze zmiękną, odstaw barszcz do wystygnięcia. Zimny przelej przez sito i dołóż starte na tarce, obrane wcześniej upieczone buraki.

Upieczone buraki dodadzą barszczowi jeszcze więcej koloru i wzbogacą jego smak. Taki wywar odstaw na kilka godzin, a najlepiej na kolejny dzień. Tuż przed podaniem, odcedź z barszczu starte buraki i zagotuj wywar bardzo powoli. Na koniec zakwaś kiszonym barszczem i dopraw majerankiem, solą i świeżo mielonym pieprzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wigilijny barszcz. Przepis Dominiki Wójciak na idealne postne danie - Plus Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski