Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka rewolucja w MdM

Grzegorz Skowron
Jedna z krakowskich inwestycji z mieszkaniami w ramach MdM
Jedna z krakowskich inwestycji z mieszkaniami w ramach MdM FOT. WAWEL SERVICE
Prawo. Za kredyt z rządową dopłatą można będzie kupić mieszkanie z rynku wtórnego.

Będą poważne zmiany w zasadach funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych. Dużo większe niż jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał rząd.

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydowaną większością głosów uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Początkowo rząd chciał tylko zwiększyć dopłaty dla rodzin wielodzietnych, które najrzadziej korzystają z kredytów z dopłatą i dopuścić do programu MdM spółdzielnie mieszkaniowe. Ale podczas prac w komisjach wprowadzono poprawkę dotyczącą objęcia pomocą MdM także kupujących mieszkania na rynku wtórnym.

Jeśli jednak ktoś liczy na to, że teraz nastąpi lawinowy wysyp wniosków, bo po kredyty z dopłatą ruszą osoby kupujące użytkowane już mieszkania, to się grubo myli. Limity cenowe dla rynku wtórnego to 90 proc. kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego. Dla Krakowa wynosi on niespełna 4,2 tys. zł za metr kw. Przymierzający się do kupna dachu nad głową wiedzą, że w takiej cenie nie można nabyć niczego bliżej centrum i w dobrym standardzie.

Tak naprawdę dopuszczenie rynku wtórnego do MdM może być interesujące dla mieszkańców mniejszych miast. Bo tam różnice cen między limitem cenowym rządowego programu a cenami na rynku nie są tak duże jak w Krakowie czy Warszawie.

Nowe przepisy przewidują m.in. zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. A to zwiększy wysokość dofinansowania o 30 proc.

Ponadto osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego – 20 proc. zamiast dotychczasowych 15. Natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej dopłata do kredytu wzrośnie z 15 do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne, które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski