Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Mali bohaterowie stali się już częścią lokalnej społeczności [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcia: Agnieszka Rogalska
Rodziny z dziećmi chorymi na zespół Leigha gościły w Wieliczce już po raz 11. Takiej pomocy dla nich nie ma nigdzie indziej w Polsce. Dla „Małych Bohaterów” odbędzie się jeszcze akcja charytatywna.

Wieliczka już kilka lat temu zyskała miano centrum chorób ultrarzadkich. Stała się platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk. Do tego stopnia, że rodzice dzieci, u których lekarze diagnozują zespół Leigha - nieuleczalną chorobę, której objawem jest m.in. postępujący zanik mięśni - są od razu odsyłani „do Wieliczki”.

Bo tu odbywają się spotkania, konsultacje i konferencje z lekarzami dotyczące tego schorzenia. To tu działa Stowarzyszenie „Mali Bohaterowie”, założone w 2008 r. przez Jolantę Kuc, mamę 17-letniej Oli, cierpiącej na Leigha.

W 11. zjeździe uczestniczyło 30 rodzin z całej Polski. Jak mówi Dominika Chylińska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tegoroczne spotkanie było bardzo trudne, bo w ostatnich tygodniach zmarło troje dzieci z zespołem Leigha. - Zaprosiliśmy uczestników zjazdu do Brzegów, m.in. na piknik . Zasadziliśmy na Kampusie Miłosierdzia kolejnych sześć dębów, symbolizujących dzieci, u których w ostatnim roku zdiagnozowano zespół Leigha (imienne dęby dla wszystkich małych bohaterów, również tych, którzy przegrali walkę z chorobą, są sadzone tam od 2. rocznicy ŚDM 2016, drzew jest już w sumie ponad 50 - red.) - powiedziała nam Dominika Chylińska.

W ramach zjazdu odbyła się konferencja z udziałem licznych lekarzy, m.in. prof. Jolanty Sykut-Cegielskiej. Tym razem głównym tematem była właściwa dieta i problemy ze słuchem dzieci z zespołem Leigha.

- Po 10 latach spotkań możemy powiedzieć, że jest to konferencja najtrudniejsza na świecie. Bo mówi o tak trudnym problemie, jakim jest walka o życie dzieci z chorobami ultrarzadkimi. Bohaterami tego spotkania są dzieci, ich rodzice, ale również lekarze, którzy często nie znając odpowiedzi na postawiony problem medyczny, szukają dalej rozwiązań, które dałyby szansę życia dla tych “najmłodszych bohaterów” - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Przez te wszystkie lata mali bohaterowie stali się już niejako częścią wielickiej społeczności. Rodziny chorych dzieci można będzie wesprzeć także 20 czerwca, podczas koncertu „Solne Uwielbienie” na Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce (godz. 19). By pomóc Stowarzyszeniu „Mali Bohaterowie” będą zbierane plastikowe nakrętki oraz datki do puszek.

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski