Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Koło Polskiego Związku Niewidomych działa już 65 lat. Skupia mieszkańców całego powiatu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Koło Polskiego Związku Niewidomych w Wieliczce działa już 65 lat. Świętowanie jubileuszu połączono z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski
Koło Polskiego Związku Niewidomych w Wieliczce działa już 65 lat. Świętowanie jubileuszu połączono z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Wieliczce, UMiG Wieliczka
Spotkanie z okazji jubileuszu wielickiego koła Polskiego Związku Niewidomych – o zasięgu powiatowym - odbyło się w sali Magistrat w Wieliczce. Świętowanie zostało połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Nie zabrakło gratulacji, życzeń, prezentacji artystycznych oraz urodzinowego tortu.

65-lecie koła PZN świętowano w szerokim gronie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie wielickiego koła, mieszkańcy powiatu wielickiego, osoby z zaprzyjaźnionych kół PZN z Małopolski oraz przedstawiciele władz Wieliczki, Niepołomic i powiatu wielickiego.

Nie zabrakło gratulacji, życzeń oraz poczęstunku, a dla uczestników spotkania wystąpili zespól regionalny Mietniowiacy oraz Kapela Mietniowska. Nie zabrakło także prezentacji artystycznych w wykonaniu członków wielickiego koła PZN. Przypomniano też historię tego stowarzyszenia w Wieliczce.

Wielickie koło PZN założył w 1957 roku Adam Anyż. W 1946 roku brał on udział w społecznych akcjach usuwania niewybuchów; podczas jednej z nich uległ ciężkiemu wypadkowi. Wzrok tracił stopniowo, w 1955 był już ociemniały. Nie poddał się, szukał możliwości, by pomóc sobie i wielu innym osobom w podobnej sytuacji. W połowie lat 50. XX wieku wstąpił do krakowskiego koła PZN, a kilka miesięcy później, z pomocą Edwarda Sendora oraz Władysława Zarębskiego założył koło w Wieliczce.

Pierwsza nieoficjalna siedziba stowarzyszenia mieściła się w mieszkaniu państwa Anyżów, przy ul. Słowackiego, a pan Adam wraz z żoną i "zalążkiem" koła, jeździli po okolicznych wsiach, szukając osób niewidomych. Nawiązali też kontakt z opieką społeczną, skąd otrzymywali dary, które przekazywali najbardziej potrzebującym.

Kilka lat później, przy wielickim stowarzyszeniu, dzięki finansowej pomocy krakowskiego koła PZN, utworzono zespół muzyczny. Sytuacja osób z uszkodzonym wzrokiem poprawiała się znacząco, kiedy w Krakowie powstała Spółdzielnia Niewidomych, gdzie mogli oni zarabiać na życie. Koło rozrastało się, w połowie lat 70. XX wieku liczyło 60 osób. Stowarzyszenie dostrzegali i mieszkańcy Wieliczki, i ówcześni włodarze miasta.

W latach 1977-1996 kołu szefowała Anna Węgrzynowicz. Pierwsza oficjalna siedziba stowarzyszenia znajdowała się przy dawnej ulicy Puszkina. Potem była wędrówka m.in. przez pałac Konopków oraz budynek przy ul. Mickiewicza. Od 2003 roku koło urzęduje przy ul. Pocztowej 1. Mieści się tam m.in. świetlica dla niewidomych i niedowidzących (obecnie czynna w poniedziałki i środy w godz. 10-13).

Do wielickiego PZN należy ponad 100 osób z całego powiatu. Obecnie prezesem stowarzyszenia jest Zofia Prochwicz.

Natomiast historia białej laski, będącej symbolem osób niewidomych rozpoczęła się w 1921 roku w Anglii. James Biggs, fotograf jednej z lokalnych gazet w Bristolu stracił wzrok w wypadku. Nie chciał jednak zrezygnować z samodzielnego życia, wychodził na ulicę wsparty na lasce, która miała powiadamiać ludzi o jego stanie zdrowia. Kiedy zorientował się, że laska nie zapewnia mu należytego bezpieczeństwa, uznał że warto ją oznakować, tak by stała się z punktu rozpoznawalna, i pomalował ją na biało. Sprawa ta stała się głośna w całej Anglii.

W roku 1932 białe laski zaczął oficjalnie rozprowadzać Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych. W tym samym czasie idea ta rozpowszechniona została we Francji za sprawą hrabiny Peguilly d'Herbemont oraz dziennika „Echo de Paris". W roku 1964 prezydent USA Lyndon S. Johnson ogłosił 15 października - Dniem Białej Laski; w roku 1969 uroczystościom nadano status międzynarodowy.

W Wieliczce Międzynarodowy Dzień Białej Laski jest obchodzony uroczyście już od ponad dwóch dekad, bo od 2001 roku.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski