MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Harcerze przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju

Jolanta Białek
Jolanta Białek
We wcześniejszych latach harcerze z Hufca ZHP Wieliczka przekazywali mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju, podczas spotkania wigilijnego na Rynku Górnym w Wieliczce. W tym roku takiej Wigilii nie będzie z powodu pandemii, ale mieszkańcy mogą odbierać symboliczny płomień w holu Wielickiej Mediateki (Plac Skulimowskiego) w dniach 21-23 grudnia: w poniedziałek w godz. 9-12, we wtorek w godz. 15-18, w środę w godz. 12-15.

FLESZ - Kto przynosi świąteczne prezenty?

Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju, zaplanowano z zachowaniem wszelkich reguł sanitarnych.

- Prosimy pamiętać: o zachowaniu bezpiecznego dystansu, założeniu maseczki ochronnej, zabraniu ze sobą znicza lub lampionu, w którym można zabrać Światło do domu

– informuje Hufiec ZHP Wieliczka.

Ogień będący symbolem ciepła, miłości, pojednania, nadziei i jedności dotarł do naszego kraju za pośrednictwem słowackich harcerzy, od których odebrali Betlejemskie Światło Pokoju ich polscy koledzy. Potem płomień „powędrował” m.in. do Krakowa, a stąd – za pośrednictwem harcerzy – także do Wieliczki.

Betlejemskie Światło Pokoju to prowadzona przez skautów i harcerzy akcja, przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia symbolicznego wiecznego ognia, który płonie w Grocie Betlejemskiej, gdzie narodził się Jezus. Projekt zapoczątkowano w 1986 roku w miejscowości Linz w Austrii, jako działanie na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dziś akcja ta obejmuje całą Europę.

W Polsce Betlejemskie Światełko Pokoju pojawia się na wigilijnych stołach od 1991 roku dzięki dzieciom, młodzieży i dorosłym należącym do Związkowi Harcerstwa Polskiego. Ogień z miejsca narodzenia Chrystusa odbierają oni tradycyjnie od skautów słowackich, a odbywa się to zazwyczaj na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Potem światełko trafia do chorągwi, hufców i drużyn harcerskich w całym kraju, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski