MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większe i lepiej wyposażone M

Grzegorz Skowron
Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na 1 osobę oraz przeciętna liczba osób na 1 mieszkanie w miastach i na wsi w 2013 r. Stan z dnia 31 XII 2013 roku
Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na 1 osobę oraz przeciętna liczba osób na 1 mieszkanie w miastach i na wsi w 2013 r. Stan z dnia 31 XII 2013 roku
Mieszkania. W ciągu ostatniego roku liczba lokali mieszkalnych w Małopolsce wzrosła o 1,3 proc., a ich łączna powierzchnia – o 1,8 proc.

W Małopolsce przybywa mieszkań, zwiększa się ich powierzchni i są coraz lepiej wyposażone w podstawowe instalacje. Tak wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Krakowie „Zasoby mieszkaniowe w województwie małopolskim”.

Jak podaje Urząd Statystyczny, na koniec ubiegłego roku w naszym województwie było 1,117 mln mieszkań o łącznej powierzchni blisko 86,4 mln metrów kwadratowych. W ciągu roku liczba mieszkań wzrosła o 14,6 tys. (o 1,3 proc.), a ich powierzchnia – o 1,53 mln m kw. (o 1,8 proc.).

W Krakowie małe M, ale przestronne
W stolicy regionu jest 346,4 tys. mieszkań, czyli 31 proc. całego zasobu lokalowego w Małopolsce.

We wszystkich miastach jest ich 653,4 tys. i w ciągu roku przybyło 9,1 tys., czyli 1,4 proc. W tym samym czasie liczba ludności w miastach zmalała o 0,1 proc. Liczba mieszkań na wsiach wzrosła o 5,5 tys., czyli o 1,2 proc., przy wzroście ludności wiejskiej o 0,5 proc.

To oznacza, że liczba osób przypadających na jedno mieszkania spada. Na koniec ubiegłego roku było to średnio 3,01, gdy 12 miesięcy wcześniej – 3,04.

Porównując małopolskie powiaty pod względem wielkości mieszkania, najmniejsze lokale były przede wszystkim w miastach na prawach powiatu. W Krakowie przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w 2013 roku wynosiła zaledwie 57,7 m kw., w Tarnowie – 63,1 m kw., a w Nowym Sączu – 73,0 m kw.

Mieszkania o powierzchni mniejszej od średniej wojewódzkiej (77,3 m kw.) posiadały ponadto powiaty chrzanowski (73,2) i olkuski (77,1). Największą średnią powierzchnię miały mieszkania w powiecie proszowickim (99,5 m kw.) i krakowskim (96,3 m kw.).

Najlepszymi warunkami pod względem przeciętnej liczby osób przypadających na jedno mieszkanie dysponowali mieszkańcy Krakowa (2,19 osoby), gdzie przecież mieszkania są najmniejsze. Kolejny pod tym względem jest Tarnów (2,62 osoby). A najbardziej zagęszczone mieszkania były w powiatach nowosądeckim (4,05 osoby) i limanowskim (3,92 osoby).

Biorąc pod uwagę dwa podstawowe mierniki charakteryzujące zagęszczenie, czyli przeciętną liczbę osób przypadającą na mieszkanie i na izbę, sześć powiatów (w tym trzy miasta na prawach powiatu) osiągnęło wskaźniki lepsze od średniej wojewódzkiej, tj. 3,01 osoby na jedno mieszkanie oraz 0,77 osoby na izbę. Oprócz miast: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza to powiaty: tatrzański, chrzanowski i miechowski.

Jeden Małopolanin ma do swojej dyspozycji średnio 25,8 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania, gdy średnia w Polsce to 27,2 m kw. Pocieszeniem może być fakt, że powierzchnia przypadająca na jednego mieszkańca rośnie, choć sceptycy zauważą, że bardzo powoli.

Wyższy standard mieszkań na wsi
Największą przeciętną powierzchnią użytkową przypadającą na jedną osobę mają mieszkańcy powiatu tatrzańskiego (32,1 m kw.). Najmniejszą muszą się zadowolić mieszkańcy powiatu nowosądeckiego (22,0 m kw.).

Porównując powierzchnię użytkową i ilość izb, wyższy standard posiadały mieszkania wiejskie. W końcu 2013 roku średnia wielkość mieszkania na wsi wynosiła 96,0 m kw. powierzchni użytkowej i wzrosła o 0,7 m kw. w porównaniu do roku poprzedniego. Mieszkanie na wsi było większe od mieszkania w mieście aż o 31,9 m kw i posiadało średnio 4,48 izby, tj. o 0,98 pomieszczenia więcej niż w mieście.

Statystyczne mieszkanie w województwie małopolskim zlokalizowane na terenach wiejskich było o 4,2 m kw. większe od przeciętnego mieszkania z terenu wiejskiego w Polsce i posiadało o 0,17 izby więcej. Natomiast mieszkanie w miastach, podobnie jak w roku poprzednim, miało taką samą powierzchnię jak analogiczny lokal mieszkalny w kraju (posiadał za to o 0,08 izby mniej).

W Małopolsce więcej ustępów, mniej c.o.
Systematycznej, choć niewielkiej zmianie ulega z każdym rokiem wyposażenie mieszkań w podstawowe instalacje.

W porównaniu z 2012 roku o 0,1 punkt procentowy wzrosło wyposażenie w wodociąg (w 2013 roku osiągnęło poziom 96,7 proc. ogółu mieszkań), w ustęp (94,7 proc.) i w łazienkę (92,8 proc.).

Szybciej, bo o 0,3 p. proc. rośnie wyposażenie w centralne ogrzewanie (dziś ma je 81,1 proc. ogółu mieszkań). Za to wyposażenie w gaz sieciowy uległo w ubiegłym roku zmniejszeniu (spadek o 0,3 p. proc.) osiągając poziom 64,9 proc.

Porównując wyposażenie małopolskich mieszkań z resztą kraju, można stwierdzić, że dostęp do wodociągu jest podobny natomiast mniej mieszkań w Polsce wyposażonych było w ustęp (93,4 proc.), łazienkę (91,0 proc.) oraz gaz z sieci (56,1 proc.). Za to więcej mieszkań w kraju posiadało centralne ogrzewanie (81,4 proc.).

W Polsce brakuje aż 8,3 mln mieszkań
Prawie połowa Polaków, a dokładnie 46,3 proc. mieszka w przeludnionych mieszkaniach – wynika z danych Eurostatu. Aby w naszym kraju zapanowały tak komfortowe warunki jak w Europie, niezbędne byłoby wybudowanie jeszcze 8,3 mln lokali.

Gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii (gdzie w przeludnionych mieszkaniach przebywa aż 51,6 proc. obywateli) i na Węgrzech (47,2 proc.). Najmniej obywateli mieszka w mieszkaniach w Belgii (1,6 proc.). Holandii (2,5 proc.) i na Cyprze (2,8 proc.). Dobrze jest także w Irlandii (3,2 proc.) oraz na Malcie (4 proc.) Średnia dla całej Unii Europejskiej to 17 proc.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski