MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pompek dla rowerzystów

Arkadiusz Maciejowski
Pojawi się pięć kolejnych stacji naprawy roweru
Pojawi się pięć kolejnych stacji naprawy roweru FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Inicjatywy. Urzędnicy planują jeszcze w tym roku 200 nowych stojaków rowerowych, przede wszystkim w Starym Podgórzu i w Krowodrzy.

Z punktu widzenia rowerzystów, zdecydowanie najważniejszą inwestycją będzie jednak budowa kolejnego znacznego fragmentu ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wielickiej. Dotychczas udało się wykonać tylko odcinek od ul. Wodnej do rejonu Urzędu Miasta Krakowa. Do końca tego roku ma zostać przedłużona właśnie od ul. Wodnej aż do ul. Siostrzanej.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu informują jednak, że wraz z budową ścieżki na zmiany będą musieli przygotować się pasażerowie komunikacji miejskiej.

Teren przy przystanku tramwajowym „Dworcowa” w stronę centrum miasta należy bowiem do właściciela okolicznego biurowca.

– Nie ma więc możliwości, aby poprowadzić ścieżkę za przystankiem. Dlatego zdecydowaliśmy, że zostanie on przeniesiony – wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT. Tramwaje będą więc zatrzymywać się tuż przed skrzyżowaniem ul. Wielickiej i Dworcowej.

Dla wielu podróżnych taka zmiana może być zaskoczeniem, bo dotychczas urzędnicy wyznawali zasadę, że wszędzie tam, gdzie się da, tramwaje powinny zatrzymywać się za skrzyżowaniem lub przy wyjeździe z ronda.

– Tu jednak, aby zrealizować ważną dla rowerzystów inwestycję, musieliśmy podjąć odwrotną decyzję – zaznacza Michał Pyclik.

Poprowadzenie ścieżki wzdłuż ul. Wielickiej jest o tyle ważne, że dotychczas rowerzyści musieli jeździć po wyznaczonych „na dziko” trasach lub chodnikami, często walcząc o miejsce z pieszymi.

Warto też dodać, że z nowej ścieżki na odcinku od ul. Wodnej do Siostrzanej zostanie wykonany zjazd w stronę nowo powstającej estakady nad torami kolejowymi w Pła­szowie. Oprócz tramwajów będą mogli poruszać się nią także rowerzyści i z łatwością przedostać się z ul. Wielickiej w rejon ul. Lipskiej.

Nowa ścieżka to jednak nie koniec zaplanowanych jeszcze na ten rok inwestycji. Marcin Wójcik, pierwszy w historii Krakowa inspektor rowerowy zapewnia, że jeszcze w tym miesiącu powinno pojawić się pięć kolejnych tzw. stacji naprawy roweru. Pierwszy taki punkt samoobsługowy działa od lipca przy dworcu MDA, pod estakadą przy ul. Wita Stwosza.

Stacja kosztowała 2 tysiące złotych i jest wyposażona w pompkę z ciśnieniomierzem oraz zestaw narzędzi: klucz nastawny, wkrętak płaski, wkrętak krzyżowy, zestaw imbusów w rękojeści oraz łyżki do opon. Kolejne stacje będą miały takie samo wyposażenie.

– Pomysł się sprawdził, dlatego będziemy rozwijać ten system ­– mówi w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Nowe punkty napraw staną przy stacji PKP Łobzów, przy placu Inwalidów, na Błoniach w rejonie Muzeum Narodowego, przy Poczcie Głównej oraz w rejonie placu Bohaterów Getta.

W tym roku mają pojawić się także cztery nowe stacje, w których będzie można wypożyczyć jednoślad. Znajdować się będą w Nowej Hucie w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego, na Wieczystej oraz przy ul. Andersa i ul. Maczka.

ZIKiT zapowiada również instalacje ponad 200 nowych stojaków rowerowych (obecnie w Krakowie jest ich już ok. 700), głównie w Starym Podgórzu oraz w Krowodrzy. Wiele z nich ustawianych ma być tuż przy skrzyżowaniach. Takie rozwiązanie – choć budzi wiele wątpliwości wśród kierowców – według urzędników miejskich ma zapobiegać nielegalnemu parkowaniu tuż przy tarczy skrzyżowań i poprawić widoczność.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski