Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterani mają prawo do pomnika pod Wawelem

Piotr Subik
Piotr Subik
Piotr Subik
Piotr Subik fot. Wojciech Matusik

Czytaj także: Wstęga Pamięci musi stanąć pod Wawelem

Można by nawet zrozumieć zamieszanie wokół lokalizacji pod Wawelem Wstęgi Pamięci AK, gdyby prace nad pomnikiem odbywały się po kryjomu. Gdyby kombatanci przygotowali projekt w konspiracji (wszak w działaniach w ukryciu byli swego czasu mistrzami) i ogłosili go dopiero po symbolicznym wbiciu w ziemię pierwszej łopaty na budowie. Wówczas nie dziwiłyby nikogo okrzyki, że miejsce nieprzemyślane, że pomnik zdominuje krajobraz, że zasłoni widok na Wzgórze Wawelskie. Choć pewnie po ostygnięciu emocji i wtedy okazałoby się, że wcale tak źle nie jest.

Tyle że o tym, iż pomnik AK stanie na bulwarze Czer­wień­skim, wiadomo od 2011 r., czyli od 6 lat. To dokładnie tyle, ile trwała druga wojna światowa, podczas której AK była największą podziemną armią na świecie. Liczyła ponad 400 tysięcy żołnierzy, z których co czwarty zginął w walce, a kolejnych 50 tys. wywieziono na Wschód. Tym, którzy przeżyli walkę z Niemcami i Sowietami, a potem latami byli upokarzani – bezdyskusyjnie należy się nasz hołd. Nawet – a może zwłaszcza – w miejscu tak eksponowanym, jak okolice Wawelu.

Wstydem już było to, że to oni, bohaterowie AK – musieli sami ten pomnik wychodzić. Że przez lata odbijali się od drzwi kolejnych urzędów. A kiedy wreszcie znaleźli zrozumienie, raz za razem przekładano czas odsłonięcia monumentu. Pierwotnie miał być gotowy w 2013 r., obecnie obowiązujący termin to wiosna 2018 r. Oczywiście, jeśli prezydent Majchrowski nie ugnie się przed miejskimi aktywistami i nie powróci do pomysłu ustawienia Wstęgi Pamięci AK na cokole po pomniku sowieckiego marszałka Koniewa w Bronowicach.

Kombatantów ubywa, nie da się powstrzymać biologii. A tym, którzy jeszcze żyją, pewnie nie w smak przypominać młodzieży, że gdyby nie AK, to Wawel byłby pewnie znany nie jako siedziba królów polskich, lecz kolejnych generalnych gubernatorów, od Hansa Franka zaczynając...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski