MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weekend poza miastem

(DD)
Zapalone światło wewnątrz budynku, to znak, że dom nie jest pusty
Zapalone światło wewnątrz budynku, to znak, że dom nie jest pusty Fot. Galeco
Porady. Wyjeżdżając nawet na kilka dni zadbajmy o bezpieczeństwo swojego domu

Budując, urządzając czy odświeżając dom zawsze zwracamy uwagę na to, aby był bezpieczny dla mieszkańców. Bezpieczeństwo ma w tym wypadku wiele znaczeń. Zaczynając od niwelowania zagrożeń wewnątrz domu aż po ochronę przed włamaniami oraz zabezpieczenie przed zjawiskami atmosferycznymi. Kiedy dom zostaje bez opieki na dłuższy czas, np. podczas wakacyjnych wyjazdów – staje się szczególnie narażony na różne niebezpieczeństwa.

Monitoring i czujniki
Na wprawnego włamywacza nie ma 100-proc. systemu ochrony. Jednakże stosowanie alarmów, zamków cyfrowych oraz antywłamaniowych okien i drzwi może skutecznie zniechęcić potencjalnego przestępcę. Te ostatnie mają antywyważeniową blokadę.

Zamontowanie systemów monitoringu elektronicznego wraz z czujnikami ruchu, które reagują na pojawienie się człowieka w promieniu 20 m, to najskuteczniejszy sposób ochrony przed włamaniami. Skuteczną metodą na zniechęcenie potencjalnych włamywaczy jest zamontowanie oświetlenia na zewnątrz domu. Może to być oświetlenie regulowane czasowo, zapalające się o konkretnej godzinie wieczorem i działające całą noc. Drugą metodą są fotokomórki, które reagując na ruch człowieka powodują zapalenie się światła w obrębie domu.

Pioruny i burze
Przepisy prawa budowlanego mówią, że budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m nie musi mieć instalacji odgromowej. Obserwując jednak, jak mocno zmienia się klimat i mając na uwadze zniszczenia, jakie mogą wyrządzić pioruny, budując dom warto zainwestować w takie sprawdzone rozwiązania.

Temperatura, jaką może osiągnąć piorun, dochodzi nawet do 1500 st., co bardzo łatwo może doprowadzić do pożaru domu. Obok systemu odgromowego warto zabezpieczyć też dom przed ewentualnym zalaniem. Fronty atmosferyczne, które przechodzą przez Polskę w okresie od maja do sierpnia, są wyjątkowo gwałtowne i powodują silne opady. Idealnym rozwiązaniem, aby spokojnie móc zostawić dom w okresie wakacji, jest zamontowanie orynnowania, które odprowadzi duże ilości wody opadowej.

Skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie systemów orynnowania wykonanych ze stali i PCV posiadających specjalne wywinięcie rynny do wewnątrz, co zapobiega wychlapywaniu nadmiarów wody poza jej obręb. Innowacją jest kwadratowy przekrój rynny, co zwiększa jej wydajność w porównaniu z półokrągłymi produktami. Przed wyjazdem należy też sprawdzić stan rynien wokół domu – jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną. Osłabione po zimie rynny, które mogą posiadać nieszczelności, będą podatniejsze na zniszczenia podczas naszej nieobecności, np. poprzez gradobicie.

Światło w domu
Wyłączenie wszystkich elektrycznych urządzeń oraz zakręcenie przewodów z gazem i wodą – to podstawowe rzeczy, o których każdy musi pamiętać. Jeśli wyjazd jest dłuższy niż dwa dni, a kwiatki zostawiamy pod opieką sąsiadki lub kogoś z rodziny, poprośmy ich, aby dwa razy w tygodniu odwiedzili nasz dom po zmroku. Zapalone światło wewnątrz budynku, to znak, że dom nie jest całkowicie pusty. Dodatkową ochronę domu zapewnią antywłamaniowe zamki oraz wewnętrzne rolety okienne, które są mniej widoczne od zewnętrznych i nie będą od razu sugerowały, że domownicy wyjechali. Tak zabezpieczony dom możemy zostawić pod czujnym okiem sąsiadów i cieszyć się odpoczynkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski