Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrowne ptaki

Grzegorz Tabasz
Podróże kształcą. Banalny truizm. Co powiecie na naukowy dowód powiedzonka? Naukowcy przebadali dwa gatunki wędrownych ptaków.

Były to podróżujące samopas trzcinniczki i preferujące grupowe wyprawy turkawki. U obydwu stwierdzono powiększanie mózgów. Sprytnym sposobem analizując skład pierwiastków ustalili, gdzie i jak daleko przebiegały trasy wędrówek.

Potem rozebrali ptasie mózgi na drobne części. Okazało się, iż u samotnych trzcinniczków rozwija się część mózgu odpowiadająca za orientację w terenie, czyli ptasi GPS. Zaś u turkawek ośrodki kierujące wzajemną komunikacją w grupie, tak potrzebną w czasie zbiorowej podróży. Jak się łatwo domyśleć, im dalej wędrowały ptaki, tym mózgi były większe. Krótko mówiąc bezsporny dowód, iż podróże, przynajmniej u ptaków, kształcą.

I kolejne odkrycie, czyli zdolność do powiększania centralnego układy nerwowego u dorosłych zwierząt, co bynajmniej nie było to tej pory oczywiste. Zaś mnie jest owych kilkunastu uśmierconych ptaków żal. Czy zaspokojenie ciekawości i kolejna cegiełka wiedzy była tego warta?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski