Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura. Kto może na nią przejść (1)

Irena Boguszewska
Na wcześniejszą emeryturę mogą pójść np. nauczyciele
Na wcześniejszą emeryturę mogą pójść np. nauczyciele Fot. 123RF
Twoja emerytura. Z każdym rokiem maleje grupa osób mogących iść na wcześniejszą emeryturę. Dobrze jednak wiedzieć, że niektórym wciąż ona przysługuje! Sprawdź!

Urodzeni po 31 grudnia 1948 roku - co do zasady - nabywają prawo do emerytury na nowych zasadach. Przewidują one także nowy sposób ustalania wysokości świadczenia. Ale te osoby - gdy spełnią dodatkowe warunki - mogą przejść na wcześniejszą emeryturę!

Dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku
Obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę przez osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku.

Mogą one nabyć prawo do emerytury: pracowniczej, dla osób uprawnionych do renty wypadkowej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub też w szczególnym charakterze, z tytułu wykonywania działalności twórczej albo artystycznej, kolejowej, górniczej lub w obniżonym wieku z tytułu takiej pracy, nauczycielskiej bez względu na wiek lub dla nauczycieli akademickich, dla pracowników urzędów państwowych i Państwowej Inspekcji Pracy, dla zawodowych kuratorów sądowych, dla inwalidów wojennych lub wojskowych oraz dla kombatantów.

Dla urodzonych po 31 grudnia 1948 roku
Możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury mają również - przy spełnieniu pewnych dodatkowych warunków - osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku.

Dla nich przewidziano prawo do emerytury: pracowniczej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub też w szczególnym charakterze, z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej, kolejowej, górniczej lub w obniżonym wieku z tytułu takiej pracy, nauczycielskiej bez względu na wiek, dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, na podstawie artykułu 184 ustawy emerytalnej.

Emerytura pracownicza dla mężczyzn
Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przewidzianej w artykule 29 ustawy emerytalnej. Pod warunkiem, że spełnili następujące warunki:

* do 31 grudnia 2008 r. ukończyły 55 lat oraz udowodniły 30-letni okres składkowy i nieskładkowy (lub 20-letni - gdy panie są całkowicie niezdolne do pracy),

* pozostawały w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę - chyba że przez cały wymagany okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stosunku pracy,

* w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania tym ubezpieczeniom pozostawały w stosunku pracy przynajmniej przez sześć miesięcy (chyba że w dniu zgłoszenia wniosku były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub podlegały tym ubezpieczeniom),

* nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE (za pośrednictwem ZUS-u) na dochody budżetu państwa.

Ważne! Mężczyźni nie mogą korzystać z tej formy wcześniejszej emerytury, ponieważ panowie urodzeni po 1948 roku nie mogą spełnić warunku wieku. Czyli ukończyć do końca 2008 r. wymaganych 60 lat.

Źródło danych: ustawa, ZUS.

Ważne informacje
Szczególne warunki, szczególny charakter
Prawo do emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, na podstawie art. 32 ustawy emerytalnej, mogą nabyć mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. , którzy: a) udowodnili okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat oraz wymagany okres takiej pracy (jest on zróżnicowany w zależności od jej rodzaju), który potwierdza wystawione tej osobie świadectwo zatrudnienia, b) osiągnęli wymagany wiek emerytalny (zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy). Niektóre grupy pracowników obowiązuje też wymóg osiągnięcia wieku emerytalnego w czasie zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze albo w odpowiednim czasie po jego ustaniu.

Przepisy przewidują odmienne wymogi przyznania tej emerytury pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A oraz B. Odrębnie uregulowane zostały również wymogi nabycia prawa do emerytury przez poszczególne grupy pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze. Emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą uzyskać również osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku.

Ważne! Ocena, czy praca jest wykonywana w szczególnych warunkach czy nie, należy do pracodawcy. Powinien potwierdzić taką okoliczność w wystawionym pracownikowi świadectwie pracy lub też w świadectwie pracy w szczególnych warunkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski