Wciąż możesz zostać studentem Politechniki Krakowskiej!

Materiał informacyjny POLITECHNIKA KRAKOWSKA IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI
Ponad 30 kierunków studiów, nowoczesne laboratoria, współpraca z przemysłem i ciekawe projekty naukowe. Właśnie to wyróżnia Politechnikę Krakowską. Oferta edukacyjna tej uczelni doskonale odpowiada na wyzwania współczesnego rynku pracy. Kandydaci na studia wciąż mogą z niej skorzystać i od października rozpocząć naukę na jednej z najlepszych uczelni w Polsce.

Elektroniczna rejestracja na większość kierunków prowadzonych w trybie stacjonarnym zostanie zakończona 18 września, a dzień później – 19 września – zakończy się elektroniczna rejestracja na studia prowadzone w trybie niestacjonarnym. Inny harmonogram obowiązuje w przypadku studiów artystycznych i inne są także wymagania brane pod uwagę przy rekrutacji. Na architekturę krajobrazu można bowiem rejestrować się do 10 września, a na inżynierię wzornictwa przemysłowego do 11 września. Na te dwa kierunki wymagane jest także portfolio, które kandydaci składają drogą elektroniczną. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac poszczególnych komisji rekrutacyjnych, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym.

Na nowy rok akademicki Politechnika Krakowska przygotowała ponad 30 kierunków studiów, w tym kierunki prowadzone w języku angielskim. Na kandydatów na studia czekają jeszcze miejsca na: architekturze krajobrazu (kierunek można studiować również w języku angielskim), elektrotechnice i automatyce, informatyce w inżynierii komputerowej, budownictwie (studia dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim), transporcie, fizyce technicznej, inżynierii materiałowej, nanotechnologiach i nanomateriałach, energetyce, inżynierii i gospodarce wodnej, inżynierii środowiska, odnawialnych źródłach energii i infrastrukturze komunalnej, biotechnologii, inżynierii chemicznej i procesowej, technologii chemicznej, automatyce i robotyce, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii medycznej, inżynierii produkcji, inżynierii wzornictwa przemysłowego, mechanice i budowie maszyn (również w języku angielskim), pojazdach samochodowych, środkach transportu i logistyce, gospodarce przestrzennej oraz inżynierii czystego powietrza.

Wybierając z tak bogatej oferty edukacyjnej nie trzeba jednak od razu decydować się na jeden konkretny kierunek. Kandydat na studia I stopnia ma bowiem możliwość dokonania elektronicznej rejestracji na cztery kierunki studiów. Warto jednak podkreślić, że osobno należy zarejestrować się na studia o tej samej nazwie, ale prowadzone w różnej formie (stacjonarnej i niestacjonarnej) czy prowadzone w języku angielskim. Dodatkowo w ostatnim dniu elektronicznej rejestracji na studia niestacjonarne kandydat ma możliwość dokonania piątej rejestracji na studia prowadzone w formie niestacjonarnej. Każda rejestracja jest niezależna i wiąże się z koniecznością wniesienia osobnej opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja na Politechnikę trwa w trybie ciągłym do połowy września, jednak już początkowe tygodnie rekrutacji pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszy się oferta edukacyjna tej uczelni. Tylko podczas pierwszego postępowania rekrutacyjnego kandydaci na studia złożyli ok. 10 tys. podań, a nabór na niektóre kierunki został zakończony.

Politechnika Krakowska to prężnie działająca instytucja naukowa i edukacyjna, której silną pozycję w polskim środowisku naukowym potwierdzają m.in. wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Politechnika poddała ocenie działalność naukową w ramach 8 dyscyplin. Zgodnie z ostatecznymi decyzjami MEiN wszystkie otrzymały kategorię naukową A+ (poziom wiodący) lub A (poziom bardzo dobry). Równie dobre wyniki w ewaluacji uzyskały jeszcze tylko dwie polskie uczelnie – Politechnika Wrocławska i Politechnika Poznańska.

Politechnikę Krakowską wyróżnia nie tylko oferta dydaktyczna czy mocna pozycja wśród polskich uczelni. Uczelnia słynie także ze specjalnych programów stypendialnych, którymi nagradza studentów. Jednym z nich jest „Student Lider I roku”. Nagrody finansowe otrzymują w nim osoby, które z dobrymi wynikami zakończą pierwszą sesję egzaminacyjną. Politechnika Krakowska stworzyła też Własny Fundusz Stypendialny, z którego funduje stypendia dla najaktywniejszych studentów. Ponadto studenci PK mogą liczyć na stypendium rektora (jedne z najwyższych w Polsce). Oczywiście osoby w trudnej sytuacji materialnej czy znajdujące się w nagłej i trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać ze stypendium socjalnego lub bezzwrotnych zapomóg. Studenci Politechniki Krakowskiej mogą też ubiegać się o stypendium dla osób z niepełnosprawnościami.

Uczelnia wspiera także studencką innowacyjność. Dzieje się to nie tylko za pomocą wspomnianych wcześniej stypendiów czy poprzez zapewnienie zaplecza badawczego na wysokim poziomie. Na Politechnice Krakowskiej działa bowiem FutureLab. Jest to specjalna jednostka, która udziela wsparcia studentom realizującym projekty wynalazcze. Za pośrednictwem FutureLab uczelnia organizuje też konkursy na granty, dzięki którym studenci mogą realizować najbardziej śmiałe pomysły. Politechnika Krakowska jest więc doskonałym wyborem dla ludzi, którzy na studiach chcą się rozwijać i realizować swój potencjał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski