18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż brakuje nam liderów

Redakcja
Z DAWIDEM SOLAKIEM o obecności młodych osób w polityce

Czym właściwie jest Projekt Tarnów?

Miejscem, w którym ludzie młodzi mogą realizować swoje społeczne zamierzenia i plany. To stowarzyszenie powstało kilka lat temu. Teraz jest nas około 40. Nie angażujemy się w aktywną politykę, nie jest ona w sferze naszych zainteresowań.

- A według Pana, co mogą znaleźć młodzi w polityce?

Ten środek płatniczy zaspokaja próżność. Często, nawet lokalnie, obserwujemy groteskowe sposoby pozyskiwania zwolenników, szczególnie młodych. Każdy normalny człowiek, który obserwuje takie widowisko odwraca wzrok i odchodzi zażenowany. Wśród ludzi w wieku -30 brakuje liderów, którzy wytyczają kierunki i gromadzą wokół siebie innych.

- To w czym należy upatrywać przyczynę takiego stanu rzeczy?

Winna jest edukacja, bo co komu po wiedzy, gdy brakuje machiavellowskiej cnoty virtu?

- Europejskie Forum Młodych Liderów Lokalnych jest więc próbą stworzenia takich osób?

To wspaniały projekt. Do Tarnowa przyjadą dwie setki młodych aktywnych działaczy organizacji pozarządowych z całej UE i kilku krajów Partnerstwa Wschodniego. Cztery dni debat, paneli dyskusyjnych, spotkań z uczniami miejskich szkół średnich. Chcemy, żeby był to pozytywny impuls do działania, pomoc w wybraniu właściwej drogi dla osób, które wezmą w nim udział. Bardzo zależy nam na tym aby wzięło w nim udział wiele osób z Tarnowa. Poruszymy tematykę związaną z “liderowaniem" wśród młodych, będziemy też dużo mówić o Unii Europejskiej.

- Będzie to forma debaty pomiędzy entuzjastami, a krytykami projektu Unii Europejskiej?

Dziś już nie ma ani euro entuzjastów ani eurosceptyków, przestaliśmy dyskutować w kategoriach naszego uczestnictwa lub nie, w strukturach unijnych. Wierzę, że dla nowego pokolenia Polaków, którzy swoje dorosłe życie spędzili jako obywatele Unii, nie ma takiego dylematu.

- Więc jakiej Europy chcą młodzi?

Nasze pokolenie, gdy już się pozbędzie archaicznych partykularyzmów, musi zdać sobie sprawę jakiej Europy chce dla siebie i swoich dzieci. Musi przestać myśleć w kategoriach “my-oni", ale wejść do Unii jako współwłaściciel tego międzynarodowego porządku. Przede wszystkim najpierw zaakceptować ją taką jaka jest, wejść do środka, poznać reguły gry a dopiero później pracować na rzecz zmiany porządku, na odpowiadający polskim interesom.

- Organizujecie Forum własnymi siłami?

Na szczęście nie. Spotkaliśmy wiele życzliwych osób, które dostrzegły pomysł i postanowiły nam pomóc. Nie tylko finansowo, choć to ważne. Ale najważniejsze jest zainteresowanie, czas. Posłanka Urszula Augustyn pomaga nam już po raz drugi. Prezydent Ścigała poświęca projektowi masę uwagi i bardzo wspiera, na pewno weźmie udział w którymś z paneli dyskusyjnych. Podczas Forum Młodych Samorządowców dwa lata temu, jego wystąpienie zrobiło furorę. Mocno supportują nas również Jerzy Hebda, Grzesiek Kądzielawski.

Michał Gniadek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski