MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto rozmawiać z rekruterami

Jan Matoga
123RF
Zatrudnienie. Jeżeli headhunter kontaktuje się z kandydatem oznacza to, że ma ku temu powody. Najczęściej wynika to z dobrej pozycji danego pracownika na rynku lub wysokiej oceny jego kompetencji

Pierwszy kontakt z rekruterem może być szansą na rozwój i na poprawę warunków zatrudnienia. Jak jednak twierdzą eksperci rynku pracy, często bywa tak, że pierwszy kontakt z headhunterem spotyka się często z brakiem entuzjazmu potencjalnego kandydata. Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem Alicji Kaczmarskiej z firmy doradztwa personalnego HRK S.A. rozmowa z rekruterem zbyt często jest utożsamiana z brakiem lojalności wobec pracodawcy. - Kiedy kontaktuję się z potencjalnym kandydatem, w celu przedstawienia mu szczegółów realizowanego projektu rekrutacyjnego, często słyszę „Dziękuję, ale mam pracę”, „Dziękuję, nie szukam pracy” - zauważa Alicja Kaczmarska.

Tymczasem ten pierwszy kontakt może być szansą, na poprawę warunków zatrudnienia, czy po prostu poznaniem rynku. Może również przyczynić się do weryfikacji oceny własnych możliwości, kompetencji czy zmiany wizji rozwoju zawodowego. Warto więc poważnie zastanowić się nad podjęciem rozmowy z rekruterem.

Rozmowa taka daje nam kilka odpowiedzi na temat rynku pracy i naszej pozycji na nim. Jeżeli rekruter kontaktuje się z kandydatem oznacza to, że ma ku temu powody. Najczęściej wynika to z dobrej pozycji kandydata na rynku lub wysokiej oceny jego kompetencji. Wówczas kandydat może dokonać weryfikacji, czy faktycznie obecna praca pomaga mu się rozwijać czy blokując jego rozwój, zatrzymuje go w miejscu.

Kandydat, który ma długi staż pracy w firmie, najczęściej odpowiada, że nie chce nic zmieniać. Podejmując rozmowę z rekruterem możemy jednak dowiedzieć się na przykład, czy oferowane mu wynagrodzenie jest na odpowiednio wysokim poziomie.

Osoba, która przez dłuższy czas nie zmieniała pracy, najczęściej nie orientuje się w wymaganiach stawianych na konkretnych stanowiskach ani w wysokości wynagrodzenia oferowanego pracownikom o podobnym profilu. Posiadając taką wiedzę łatwiej jest podjąć decyzję o zmianie pracy lub pozostaniu na obecnie zajmowanym stanowisku.

Wreszcie może okazać się, że stanowisko oferowane przez rekrutera jest wyższe niż to, które aktualnie zajmujemy. Często wiąże się to nie tylko z wyższym wynagrodzeniem, ale także z rozwojem zawodowym oraz dodatkowymi bonusami, wynikającymi ze zmiany pracy (np. specjalistyczne szkolenia), ale także z większą odpowiedzialnością.

Pierwszy kontakt z rekruterem jest najczęściej rozmową trwającą kilka minut. Ten czas może okazać się znaczący w karierze zawodowej. Nawet gdy zdarzy się, że oferta rekrutera jest dla kandydata mało interesująca, można mu podpowiedzieć, czego docelowo poszukujemy.

I zawsze istnieje możliwość, że rekruter skontaktuje się z kandydatem za jakiś czas, ale tym razem z ofertą, której nie sposób będzie odrzucić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski