Warszawa. Liga Mistrzów w wydaniu żenującym

Tomasz Biliński
Trybuny przy Łazienkowskiej
Trybuny przy Łazienkowskiej fot. szymon starnawski
Piłka nożna. Legia, która po ponad 20 latach znów doczekała się Ligi Mistrzów, skompromitowała się na jej powitanie: uległa Borussii Dortmund aż 0:6. Nie można wykluczyć, że był to jedyny mecz tej edycji LM na stadionie przy Łazienkowskiej, rozegrany w obecności kibiców.

Przyjemności w środowy wieczór skończyły się na hymnie Champions League przed meczem. Po 17 minutach gry wicemistrzowie Niemiec prowadzili już trzema bramkami.

- To katastrofa - przyznał trener Legii Besnik Hasi. - Znów zawiodły stałe fragmenty gry. Mimo że byliśmy wyżsi, to oni przeważali. W drugiej połowie chcieliśmy strzelić choć jednego gola, ale nie byliśmy w stanie, chociaż Borussia nie grała na __100 procent.

Na środku obrony Hasi wystawił parę Jakub Czerwiński - Maciej Dąbrowski, która nigdy wcześniej razem nie grała. A mecz na ławce zaczął król strzelców poprzedniego sezonu ekstraklasy Nemanja Nikolić.

- Dowiedziałem się o tym w poniedziałek. Nie byłem zadowolony z tego faktu, bo przecież jednym z powodów, dla których zostałem w __Legii, była Liga Mistrzów - stwierdził rozgoryczony reprezentant Węgier.

Porażka była wielce prawdopodobna. Jednak styl, w jakim Legia jej doznała, był poniżej przyzwoitości.

- Spójrzmy na zawirowania personalne, na transfery w ostatniej chwili... To wszystko ma wpływ na to, jak Legia dziś wygląda - komentuje Robert Podoliński, były trener m.in. Cracovii.

Osobny temat stanowili kibice warszawskiego klubu. Próbowali przejąć sektor zajmowany przez fanów BVB. Użyto gazu. - _Zidentyfikowaliśmy już 70 osób, które brały udział w zajściach. 15 z nich otrzymało zakazy stadionowe, ale to nie koniec. Odrębne dochodzenie prowadzi policja - _oznajmił doradca zarządu Legii Seweryn Dmowski.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem kibice Legii użyli środków pirotechnicznych (fani Borussii odpalali je wielokrotnie w trakcie spotkania). Ponadto legioniści wykrzykiwali obraźliwe hasła w kierunku Niemców. Według części mediów skandowali „Jude, Jude Borussia” (Żydzi, Żydzi Borussia). Klub tłumaczy, że nie użyto słowa „Jude”, a „nutte”, co oznacza „prostytutka”...

Na razie na temat ewentualnych kar trwają jedynie spekulacje. Może skończyć się na grzywnie finansowej, ale też na zamknięciu stadionu na kolejne mecze w Lidze Mistrzów: z Realem Madryt i Sportingiem Lizbona.

Wyniki środowych meczów Ligi Mistrzów

Grupa E: Tottenham - AS Monaco 1:2 (w ekipie gości 90 minut grał Kamil Glik), Bayer Leverkusen - CSKA Moskwa 2:2. Grupa F: Legia - Borussia Dortmund 0:6 (Goetze 7, Papastathopoulos 15, Bartra 17, Guerreiro 51, Castro 76, Aubameyang 87), Real Madryt - Sporting Lizbona 2:1. Grupa G: Club Brugge - Leicester City 0:3 (w ekipie gości Marcin Wasilewski na ławce, Bartosz Kapustka poza składem), FC Porto - FC Kopenhaga 1:1. Grupa H: Juventus - Sevilla 0:0, Olympique Lyon - Dinamo Zagrzeb 3:0 (w Olympique 90 minut grał Maciej Rybus).