Wakacje w Polsce 2020 – tych rzeczy nie wiedziałeś o Podkarpaciu

Materiał informacyjny POT
Są miejsca w Polsce bardziej tajemnicze niż inne. Nie znaczy to wcale, że są mniej przyjazne dla turystów. Podkarpacie zachowując swoją unikalną przyrodę, malowniczy krajobraz naturalny i kulturowy oraz ciekawe atrakcje turystyczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, może stać się jednym z największych hitów na wakacje w 2020 roku.

Podkarpacie to jeden z najbardziej zielonych i dziewiczych terenów w Polsce. Doskonałe miejsce na spokojny i aktywny wypoczynek od lat zyskuje nowych zwolenników. To miejsce doskonałe na wielkie i małe wyprawy bez względu na to, czy lubimy odkrywać niekończące się zabytki, czy wolimy zaszyć się w niesamowitych bieszczadzkich lasach.

Bieszczady – miejsce, gdzie gwiazd jest zdecydowanie więcej

Na pewno gwiazd tych zdecydowanie więcej widać. Bieszczady to jeden z nielicznych terenów w Europie, chronionych przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. To sprawia, że w bezchmurną noc widać ich gołym okiem nawet 7000.

Dzięki doskonałym warunkom do obserwacji gwieździstego nieba powstał tu Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Na specjalnych, kameralnych pokazach możemy obserwować księżyc, Gwiazdę Polarną, a nawet Marsa.

Jeżeli jednak zdecydujemy się oglądać niesamowite niebo samodzielnie najlepiej zrobić to w Chacie Socjologa na Otrycie, „Gwiezdnym Dolistowiu” w Dwerniku, czy na Przełęczy Wyżniańskiej.

Bieszczady – zielona kraina, którą kochają ciekawskie dzieci

Blisko 100 % Powiatu Bieszczadzkiego objęta jest różną formą ochrony. Nic dziwnego, jest ona unikatowa na skale Europy. To miejsce występowania orlika krzykliwego, orła przedniego, żbika i rysia, a nawet niedźwiedzia i żubra.

To prawdziwa lekcja przyrody dla dzieci. Wybranie się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego z przewodnikiem w formie audiobooka, którego można pobrać na stronie Parku, pozwoli nam poznać przygotowane ścieżki jeszcze lepiej.

Aby zaspokoić ciekawość małych podróżników, warto ich również zabrać do Muzeum Przyrodniczego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej BdPN w Ustrzykach Dolnych, a także Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej i Ogrodu Edukacyjnego w Wołosatem.

Ciekawymi atrakcjami dla dzieci są również:

  • Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem,
  • Mini Zoo w Myczkowcach, Lisznej i w Berezce,
  • Bieszczadzka Kolejka Leśna,
  • Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe,
  • Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła.

Znajdź więcej atrakcji dla dzieci na Podkarpaciu.Znajdź więcej atrakcji dla dzieci na Podkarpaciu.Znajdź więcej atrakcji dla dzieci na Podkarpaciu.

Podkarpacie – raj dla miłośników zwiedzania zamków i pałaców

To właśnie dla miłośników zabytkowej architektury powstał Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych. Szlak oferuje 4 trasy, które tworzą łącznie 34 obiekty. Znajdziemy tam dworki, pałace, zamki, ale też ciekawe muzea, takie jak Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu czy Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Nie zapominajmy jednak, że Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, to istny raj turystyczny dla osób lubiących zwiedzać wszelakie zamki. Szczególnie warto odwiedzić:

  • Zamek w Krasiczynie – mistrzowski przykład późnego renesansu;
  • Zamek w Baranowie Sandomierskim zwany „Małym Wawelem”;
  • Muzeum-Zamek w Łańcucie leżące nieopodal Rzeszowa;
  • Ruiny Zamku Kamieniec, którego historią zainspirował się Aleksander Fredro tworząc słynną „Zemstę”.

Podkarpackie smaki – prawdziwa gratka dla podniebienia

Turyści ceniący kulinarną część podróży wszelakich, powinni bliżej zainteresować się podkarpackim Szlakiem Historycznych Receptur lub szlakiem Podkarpackie Smaki.

Szlak Podkarpackie Smaki to okazja do spróbowania wielu tradycyjnych potraw, których poza Podkarpaciem rzadko możemy spróbować. Proziaki, hałuszki czy fuczki pewnie z samej nazwy nam niewiele mówią, ale z pewnością są częścią kultury, którą smacznie możemy poznać.

Szlak Historycznych Receptur docenią zwłaszcza pełnoletni turyści. Liczne winnice, lokalne browary oraz miejsca wytwarzania trunków wysokoprocentowych to prawdziwa kopalnia tradycyjnych i naturalnych smaków.

Więcej szlaków turystycznych na Podkarpaciu znajdziesz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – gdzie złożyć wniosek

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Wniosek można składać dokładnie tak samo, jak ten który wypełniamy, aby otrzymać wsparcie 500+, czyli rejestrując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski