MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o nowe kadry energetyki i górnictwa [WIDEO]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Szefowie Tauronu, starostwa i szkoły podpisali umowę o współpracy
Szefowie Tauronu, starostwa i szkoły podpisali umowę o współpracy Fot. Barbara Ciryt
Krzeszowice. Szkoły podpisały umowy o współpracy z Tauronem pod patronatem ministra.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach chcą otworzyć nowy kierunek kształcenia - technik górnictwa. Wczoraj na konferencji przedstawiciele Grupy Tauron zapewniali, że będą wspierali kształcenie uczniów, którzy potem będą mogli znaleźć zatrudnienie w tej firmie. Podobne zapewnienia otrzymał także Zespół Szkół z Libiąża, który chce otworzyć kierunek technik energetyki.

Autor: Barbara Ciryt

Placówki podpisały umowy o współpracy z Filipem Grzegorczykiem, prezesem Tauron Polska Energia pod patronatem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka. W imieniu ZSP w Krzeszowicach umowę podpisywali dyrektor szkoły Łukasz Skalny oraz starosta krakowski Józef Krzyworzeka i wicestarosta Wojciech Pałka. Natomiast w imieniu Zespołu Szkół w Libiążu umowę podpisała dyrektor Bogumiła Buchała , starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i wicestarosta Zygmunt Kasperek.

- Otwierając nowy kierunek - technik górnik będziemy mogli kształcić nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Mamy obiecane możliwości korzystania z kadr i współpracy ze znajdującą się w pobliżu Kopalnią Wapienia „Czatkowice” należącą do Grupy Tauron - mówi dyrektor Skalny. Wapień wydobywany w Czatkowicach ma zastosowanie m.in.: w energetyce, budownictwie, drogownictwie.

Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia zapowiada organizowanie praktyk zawodowych w spółkach Grupy, zajęcia dla uczniów w ramach tzw. bloku energetycznego, prelekcje na temat branży energetycznej, a dla najlepszych uczniów zatrudnienie w przyszłości.

- Naszą intencją jest współpraca ze szkołami kształcącymi w zawodach, których kwalifikacje pokrywają się z oczekiwaniami firmy - mówi Grzegorczyk. - Zawarte porozumienia otwierają przed szkołami możliwości czerpania z wiedzy i doświadczeń naszych pracowników, a firmie pozwalają na kształcenie wykwalifikowanych specjalistów znających sektor oraz - co istotne - specyfikę działania Grupy od podszewki - dodaje i zapewnia, że będą kolejne tego typu umowy. W lutym tego roku zostały podpisane np. z uczelniami: UJ, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi, proponując praktyki i staże. W ubiegłym roku skorzystało z nich 1000 osób.

- Cieszę się, że są podejmowane działania, które mają zapewnić młodemu pokoleniu zdobycie wykształcenia technicznego w oparciu o doświadczenie zawodowe i możliwość pracy we wiodących firmach - mówi Andrzej Adamczyk.

Szef resortu budownictwa wspominał, że przed 10 laty zastanawiano się, jakie mechanizmy pomocowe uruchomić, żeby zmniejszyć bezrobocie. - Natomiast obecnie okazuje się, że brakuje rąk do pracy, firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników. Gospodarka nie jest w stanie przyspieszyć bez dobrze wykształconej kadry - mówił minister i podkreślał wartość współpracy nauki z przemysłem.

Wraz z nowymi kierunkami są potrzebne pracownie w szkołach. Starosta krakowski Józef Krzyworzeka zapowiada, że w krzeszowickiej placówce będzie adoptowany strych. Tam przeniesie się np. administracja i zwolni miejsce na nowe sale na parterze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski